(Seda Karatabanoğlu / İleri – 4 Nisan 2015)

Narmanlı Han’ın rantsal dönüşüm nedeniyle kapılarının kapatılmasına İstanbullular tepki gösterdi.

İstanbul Beyoğlu’ndaki tarihi Narmanlı Han’a ‘özel mülk’ tabelası asılıp girişinin demir kapılarla kapatılmasına tepki gösteren Beyoğlu Kent Savunması, hanın avlusunun kamusal kullanıma kapatılmasını, tarihi ve kültürel dokusu hiçe sayılarak rantsal dönüşüme uğrayacak olmasını protesto etti. “Narmanlı Han kapatılamaz” pankartının açıldığı eylemde hanın tarihi ve kültürel dokusuna dikkat çeken “Ne içindeyiz Narmanlı’nın ne de büsbütün dışında”, “Narmanlı Han’ın hatıralarıyız”, “Narmanlı Han’ın kedileriyiz” dövizleri taşındı.

33

Beyoğlu Kent Savunması adına konuşan avukat Eren Can, hanın kamusal kullanıma kaptılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Hanın rant için dönüştürülmesine otel ya da avm yapılmasına izin vermeyeceğiz. Tarihi binayı yıkmak için alenen suç işleniyor. Binayı satın alanlar daha önce tarihi binaya restorasyon sırasında zarar vermekten yargılandı, sicilleri temiz değil. Sicilleri temiz olmayan kişilerce han dönüştürülmek isteniyor. Kurda kuzu emanet etmeyeceğiz” diye konuştu. Beyoğlu Belediyesi’nin hanı korumak için değil yok etmek için hareket ettiği söyleyen Can şöyle devam etti: “Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, belediyenin tarihi binasına kaçak kat çıktı. Fransa’nın Cannes şehrindeki emlak fuarında 4 milyon euro harcayarak Beyoğlunu sermayeye pazarladı. Beyoğlu’nu size ve bir avuç rantçıya yedirmeyeceğiz.”

44

Narmanlı Han’da 44 yıl bekçilik yapan Miktat Şahin’in oğlu Halil Şahin, babasının hanı tahliye sürecinde çok yıprandığını ve hasta olduğu için eyleme katılamadığını belirterek “Hanı satın alanlar ne hanın tarihi bina olmasına ne kültürel açıdan burada yaşayan yazar ve ressammların mirasına değer veriyor. 57milyon dolara satılan hanı satın alanlar yıllardır hanla bürünleşmiş kedileri de görmezden gelerek ’57 milyon dolaro kedilere vermedim’ diyor. Han’daki mor salkımlar akasyalar hepsi kesilecek. Handa daha önce yapıya zarar veren yöntem olan karot çalışması yaptılar” ifadelerini kullandı.

Beyoğlu Kent Savunması üyesi Nazım Dikbaş, Narmalı Han’ın İstiklal Caddesi üzerindeki en eski iki binadan biri olduğunu anımsatarak “Burada ihmalden öte kasıtlı yok etme söz konusu” dedi.

Narmanlı Han’a yapılan kaçak kapı nedeniyle avluda yaşayan kedilerin zor durumda kaldığını belirten hayvan hakları savunucuları, handa önceden esnaflık yapmış kişiler, akademisyenler, sanatçılar ve Beyoğlu sakinleri eyleme destek verdi.

Fotoğraflar: Beyoğlu Kent Savunması