(Diken – 5 Nisan 2015)

Elazığ’a bağlı Karakoçan ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Ilısu mezrasında, 1994 yılında ayrıldıkları köylerine üç yıl önce devletin izniyle dönen Arduç ailesi, Pembelik ve Seyrantepe HES baraj göllerinin su tutması nedeniyle sekiz aydır mahsur.

Köy kamulaştırma alanına girmiyor ama…

Hürriyet gazetesinden Zeynep Bilgehan’ın sadece botla ulaşılabilen mezrada ziyaret ettiği Ayhan ve Adile Arduç çifti yaşadıkları esareti anlattı.

Geçirdiği bir iş kazası sebebiyle engelli olan Ayhan Arduç, köy boşaltmalar nedeniyle 1994’te terk ettikleri Ilısu’ya üç yıl önce dönüp evlerini yaptıklarını, bir yıl sonra da Pembelik Barajı’nın yapımına başlandığını belirtti.

Köylerinin baraj projesi için belirlenen kamulaştırma alanına girmediğine dikkat çeken Arduç, buna karşın mezralar arasındaki bağlantı yollarının su altında kaldığını söyledi.

Şirket sözünü tutmadı

Pembelik-baraji11

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarında HES’çi şirketin tahrip olan köprü ve bağlantı yollarını yapmak için söz verdiğini kaydeden Arduç, “Bu yüzden mahsur kalmak gibi bir endişemiz yoktu. Barajın gövdesinin altında köprü projesi vardı. Sondajı yapıldı ama şirket sekiz aydır köprüleri yapmadı” diye konuştu.

İnsan yüzü göremiyoruz

Pembelik-baraji2

“İnsan yüzü göremiyoruz, hiçbir ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Sonbaharda gelen yardımlarla idare etmeye çalışıyoruz” diyen Adile Arduç ise tapulu evlerinden çıkmayacaklarını, dayanabildikleri kadar direneceklerini ifade etti.