(zete, 6 Nisan 2015)

CHP’li Melda Onur, Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde Ilısu mezrasında barajın su tutmasıyla mahsur kaldıkları mezradan botla kurtarılmayı Meclis gündemine taşıdı.

CB2weEkWAAAWSe1

Arduç ailesinin köyrüden geçme beklentisini ifade eden Onur, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun bu mağduriyetteki sorumluklarını da Meclise taşıdı. “8 aydır baraj suyu yüzünden mahsur kalan ailelerin mağduriyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından nasıl karşılanacaktır?” diye sordu.

CB2wd5lW4AADIFS

Onur’un soru önergeleri ve gerekçesi şöyle:

“2010 yılında Peri Suyu üzerinde Bakanlar Kurulu Kararıyla, Acele Kamulaştırma yapılarak, Limak-Bilgin ortaklığına ait Darenhes firması tarafından Elazığ-Karakoçan’a bağlı Akkuş Köyü sınırlarında kurulan Pembelik Barajı bölgeyi ekolojik ve kültürel yıkımla karşı karşıya bırakmıştır.

Peri Suyunda Pembelik Barajı ile suyun tutulmasıyla birlikte Akkuş Köyü-Karakoçan/Elazığ, Okçular Köyü-Karakoçan/Elazığ, Akarbaşı Köyü-Karakoçan/Elazığ, Alabal Köyü-Karakoçan/Elazığ, Çalıkaya Köyü-Karakoçan/Elazığ, Özlüce Köyü-Karakoçan/Elazığ, Çayağzı Köyü-Yayladere/Bingöl, Sürmelikoç Köyü-Yayladere/Bingöl, Kalkanlı Köyü-Yayladere/Bingöl, Doğucak Köyü-Yayladere/Bingöl, Aşağıdoluca Köyü-Nazimiye/Tunceli, Dalıbahçe Köyü-Nazimiye/Tunceli ilerine bağlı köyler göçe zorlanarak tarihi ve kültürüyle suların altında kalmıştır.

Aynı zamanda Elazığ’a bağlı Karakoçan ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Ilısu mezrasında köprünün sular altında kalması ile birlikte aileler mahsur kalmıştır. Bu bölgedeki mezralar kamulaştırma alanına girmemektedir ancak mezralar arasındaki bağlantı yolları suyun altında kalmıştır. Çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporlarında barajı yapan şirketin tahrip olan köprü ve bağlantı yollarını yapmak için taahhütü bulunmaktadır. Bölgedeki aileye yapılan bilgilendirmeye göre de barajın gövdesinin altında köprü projesi bulunmaktadır. Köprü için sondajın yapıldığı ancak şirketin 8 aydır köprüleri yapmadığı belirtilmiştir.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sorulan sorular:

1) Pembelik Barajı projesinin ÇED raporunda taahhüdü verilen köprü ve bağlantı yollarını yapılmamasının Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütücü şirkete yaptırımı nedir?

2) Sular altında kalan köylerde ikamet eden nüfusun Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bir sosyal etki değerlendirmesi yapılmış mıdır?

3) Peri suyunda sular altında kalan köy ve mezraların ulaşımının sağlanması Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve DSİ’nin sorumluluğunda değil midir?

4) 8 aydır baraj suyu yüzünden mahsur kalan ailelerin mağduriyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından nasıl karşılanacaktır?

5) Peri Vadisi’nde baraj yapımı sırasında bölgede yaşayan halkın din ve inançları doğrultusunda kaç adet kutsal ve ibadet yeri etkilenmiş, sular altında kalmış ya da yeri değiştirilmiştir? Bunların isim isim listesini verir misiniz.

6) Peri vadisinde baraj yapımı ile bölgede etkilenen bittki ve hayvan türleri hangileridir? Bu canlı türleri arasında nesli tükenmekte olan ya da tehdit altında bulunan türler var mıdır? Bu bölgedeki fauna ve floranın korunması yönünde Bakanlığın eylem planı nedir?

7) Peri vadisinde kış ortasında barajların su tutmasıyla birlikte kış uykusunda olup sular altında kalan, hayvanlar ve canlı yaşamın Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tespiti yapılmış mıdır?

CB2wdj8XIAAJ7Xq

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye sorulan sorular:

1) Pembelik Barajı projesinin ÇED raporunda taahhüdü verilen köprü ve bağlantı yollarını yapılmamasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütücü şirkete yaptırımı nedir?

2) Sular altında kalan köylerde ikamet eden nüfusun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir sosyal etki değerlendirmesi yapılmış mıdır?

3) Peri suyunda sular altında kalan köy ve mezraların ulaşımının sağlanması yönünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sorumluluğu nedir?

4) 8 aydır baraj suyu yüzünden mahsur kalan ailelerin mağduriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından nasıl karşılanacaktır?”