Okuma süresi: < 1 dakika

(Kanalb, 7 Nisan 2015)

Nükleer Santral ile ilgili anlaşmanın apar topar Meclis’ten geçmesi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Uzmanlara göre, nükleer santral ile elektrik üretmek pahalı… Akkuyu nükleer santralinde üretilecek elektriğin kilovatsaat maliyeti 12,35 cent…Yani, yaklaşık 35 kuruş…Dünyada ise bu maliyet çok daha düşük…

Meclis Genel Kurulu’nda, Japonya tarafından Sinop’ta nükleer santral yapımını öngören uluslararası anlaşma kabul edilmişti. Bu anlaşma ile birlikte Rusların Akkuyu’da yapacağı santralin ardından ikinci bir nükleer santral projesi daha yasallaşmış oldu.

Sinop’a kurulacak santral için yasal zeminin oluşması, nükleer enerji tartışmalarını da alevlendirdi.

Yapılan anlaşmalara göre, Akkuyu nükleer santralinde üretilecek elektriğin kilovatsaat maliyeti 12,35 cent, Sinop nükleer santralin kilovat saat maliyeti ise 11,80 cent… Yani; Türk parasıyla yaklaşık 35 kuruş… Bunun son tüketiciye ulaşma maliyeti ise iki katı…

Ancak, bu rakamlar, dünyada ise yarı yarıya… Belçika’da kilovatsaat maliyeti 6,1, Fransa’da 5,6, Amerika’da 4,9 cent…

Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Bülent Damar, nükleer santralin Türkiye’ye maliyetini açıkladı.

“BİZ BUNA BİR HESAP YAPTIK. BU 15 SENEDE AŞAĞI YUKARI 84 MİLYAR DOLARLA 61,5 MİLYAR DOLAR ARASINDA BİR RAKAM ÖDEYECEĞİZ. BU KİLOVATSAAT RAKAMLARI DÜNYA ORTALAMALARININ ÜSTÜNDE OLMASININ YANINDA TÜRKİYEDE BUGÜNKİ, DEVLETİN ENERJİ ALIM KURULUŞU OLAN TETAŞ’IN ORTALAMA ALIM FİYATLARINDAN YÜZDE 25 FALAN DAHA YÜKSEKTİR. ”

Damar, Rusların Akkuyu’da yapacağı nükleer santral modeli ilk defa Türkiye’de deneyeceğine dikkati çekti.

“DÜNYADA NÜKLEER SANTRALLERİN BİR KISMI KAPATILIYOR. BU KAPATILAN NÜKLEER SANTRALLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU RUS NÜKLEER SANTRALLERİ. DOLAYISIYLA RUS NÜKLEER TEKNOLOJİSİ KONUSUNDA DÜNYADAKİ EN İYİSİ DİYEMEYİZ. ”

Bülent Damar, Türkiye’nin nükleer santral yaparak büyük risk aldığını savundu ve Japonya’nın bile nükleerden vazgeçtiğini söyledi.

“JAPONYDA MEVCUT OLAN NÜKLEER SANTRALLERİN TAMAMI KAPATILMIŞ DURUMDA. DOLAYISIYLA NÜKLEERDEN ELEKTRİK ÜRETMİYOR. NEDEN TÜRKİYE BU RİSKİ ALIYOR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.”