(Meryem Yıldırım/Süha Küçük – İleri Haber, Validebağ Savunması, 10 Nisan 2015)

Bugün Üsküdar Belediyesi, Koşuyolu’nda bulunan Fahri Erdoğmuş parkını mahallelinin isteğine rağmen futbol sahasına çevirmek için beton döktü. Beton dökümüne tepki gösteren Validebağ halkına zabıtalar saldırdı. Vatandaşları tekmeleyen ve yerde sürükleyen zabıtaların korumasında parkta beton dökümü devam etti. Gece ise futbol sahasının betonu, Barbaros Mahallesi halkı ve Validebağ Savunması üyelerinin ortak hareketi ile dağıtıldı. Bölgeye zabıta ekipleri gelirken, Validebağ Savunması ve mahalleliler forum yaparak bekleyişini sürdürüyor.

….

Bugün Üsküdar Belediyesi’nin Koşuyolu’nda bulunan Fahri Erdoğmuş parkını ‘yenileme’ adı altında futbol sahası yapmak için yıkımına karşı halk sokağa döküldü. Çocukların oyun oynayabileceği bölgedeki yeşil alanın bir spor kulübüne verilerek inşaata açılmasına tepki gösteren bölge sakinleriyle zabıta arasında gerginlik çıktı. Mahalle sakinlerinin tepkisine rağmen park alanında inşaat çalışması devam edince, beton dökümüne tepki gösteren Validebağ halkına zabıtalar saldırdı. Vatandaşları tekmeleyen ve yerde sürükleyen zabıtaların korumasında parkta beton dökümü devam etti.

kosu4

CHP Üsküdar Belediye Meclis Üyesi Ercan Erdem’de parka geldi. Parkını korumak için gelen bölge sakinlerinde zabıta ekipleri “Belediye ile konuşun” şeklinde yanıt veriyor. Fakat çabalara rağmen belediyeden kimseye ulaşılamadı.

Üsküdar Koşuyolu’nda halka açık olarak kullanabilen Fahri Erdoğmuş Parkı’nı Üsküdar Belediyesi “Yenileceğiz” diyerek yıktı. Fakat belediye niyetini daha sonra gösterdi; “Biz işleteceğiz” dediği parkı Barbaros Spor Kulübü’ne antreman sahası yapılmak üzere tahsis ettiği ortaya çıktı. Parkın, spor kulübüne soyunma kabini yapılması için bugün inşaatı başlaması üzerine mahalle sakinleri ayağa kalktı. Mikserden beton boşaltılmasının üzerine halk parka gelerek olaya tepki gösterince zabıta ve mahalle sakinleri arasında gerginlik çıktı.

kosu6

SPOR KULÜBÜNÜN ‘RİCASIYLA’ BELEDİYE PARKI SAHAYA ÇEVİRDİ

Üsküdar Belediyesi tarafından 2010 yılında gündeme alınan parkın sahaya dönüştürülmesi Barbaros Spor Kulübü 2. Başkanı Kaya Savaş’ın ricasıyla gerçekleşmişti. Savaş kimseyi rahatsız etmeyecekleri iddia ederek “Biz Barbaros Mahallesi’ne hizmet etmek istiyoruz. Kulubümüzün bir sahası yoktu. Belediye başkanından rica ettik. O da bu alana antrenman için toprak saha yapabileceğimizi söyledi” demişti.

Bölge sakinleri 2010 yılında belediyeye tepki göstermiş, çocuk parkının futbol sahasına dönüştürülmemesi için imza toplanmış, Üsküdar Belediyesi projeyi rafa kaldırmak zorunda kalmıştı. Fakat Belediye 5 yıl sonra parkı yıkarak amacını yerine getirmek için yeniden kolları sıvadı.

kosu5 kosu3 kosu1