(sendika.org – 11 Nisan 2015)

Bursa’daki DOSAB Termik Santrali’nin nihai ÇED dosyasının onaylanmasına karşı toplanılan itiraz dilekçeleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edildi

Nisan günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’ndan çıkan DOSAB Termik Santrali’nin nihai kabul edilen ÇED dosyasının 10 günlük itiraz süresi boyunca tüm Bursa’da itiraz dilekçeleri toplandı. Yaklaşık 10 bin imza, 10 Nisan günü DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu tarafından Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasıyla teslim edildi.

dosab_imza-2

İtiraz dilekçelerini vermek için Atatürk Stadyumu önünde buluşan Platform üyeleri, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önüne kadar yürüdü.

Burada Platform adına konuşan Prof. Dr. Kayıhan Pala, DOSAB’da kömürlü termik santrale itiraz ettiklerini dosab_imza-1belirterek, santralin kurulması durumunda halkın sağlığının göz ardı edileceğini ve kentin tamamının bu sağlıksız yaşam koşulları altında yaşamak zorunda bırakılacağını söyledi. Santralin kamu yararı taşımadığını, halkın bu projeden hiçbir kazanımı olmadığını söyleyen Kayıhan Pala, patronların para hırsı için bu projeyi Bursa’ya dayattığını ifade etti.

Yılda 70 bin ton kömürün yakılmasının oluşturduğu hava kirliliği sebebiyle nefes alınamayacak düzeye gelen Bursa’da santralin kurulmasıyla yılda 524 bin ton kömür yakılacak. Yakılan kömür sonucunda Bursa’da kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa, TTB’nin yayınladığı termik santralin sağlığa etkileri raporunda ayrıntılı olarak yer verilmişti.

dosab_imza-3

Bu bir kent cinayetidir

1 Nisan günü İDK’nın nihai olarak kabul ettiği ÇED’e başta Bursa milletvekilleri olmak üzere herkesi itiraz etmeye çağırdıklarını belirten Kayıhan Pala, Bursa’dan milletvekili adayı olan Sağlık Bakanı’nı da bu termik santrale dair görüş bildirmeye davet etti. Bunun bir kent cinayeti olduğunu söyleyen Kayıhan Pala,  bu cinayeti durduracaklarını ve süreci takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

Doğader Başkanı Murat Demir’de binlerce itiraz dilekçesini Bakanlığa gönderilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdiklerini ve “Maalesef bakanlık bugüne kadar 240 bin doğaya zarar verecek tesise onay verdiği gibi bu tesise de onay verecektir dedik ve haklı çıktık. Ama bizim için süreç daha bitmedi ve yeni başlıyor” dedi.