(Sol – 13 Nisan 2015)

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Birgi köyü sakinleri, taş ocağı ve kırma eleme tesisine karşı sokağa çıktı. Çevrecilerle birlikte eylem yapan köylüler, “Taş ocağı kurulursa yetiştirdiğimiz ürünlerin hiçbiri yetişmeyecek” diyerek tepkilerini dile getirdi. Birgi Köyü sakinleri, taş ocağının kendi köyleriyle birlikte çevredeki köylere de zarar vereceğini ileri sürdü.

Urla’nın Birgi köyüne 950 metre uzaklıktaki Çipinoz Boğazı mevkisinde 100 hektarlık alan için ruhsat alan şirketin, 20 hektarlık alanda kuracağı taş ocağı ve kırma eleme tesisine karşı eylem yapıldı. Eyleme İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Bornova Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Jülide Kesken de katıldı.

DOĞAL DOKU TAMAMEN BOZULACAK

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, geçen yıl çıkartılan yerel yönetimler yasasına ve köylerin rant alanlarına dönüştürülmesine tepki göstererek, “77 milyon insanın geleceği, beslenmesi, gıdası köylerden oluyor. Ama siz köyleri mahalle yaparsanız, köylerin doğal kaynaklarına, köylerin arazilerine, yaylalarına, kışlaklarına, meralarına el koyup, onları bir takım insanlara peşkeş çekmeye kalkarsanız, köylerin ve 77 milyon insanın geleceğini yok edersiniz” dedi.

Bornova Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Jülide Kesken de, taş ocağının bölgenin doğal dokusunu tamamen bozacağını ifade etti.

İZMİR’İN KÖYLÜLERİ DAHA ÖNCE ENGELLEMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Akalan köyünde ve Urla ilçesine bağlı Yağcılar köyünde, köylüler direniş ve eylemler sonucunda yapılmak istenen taş ocakları projelerini engellemişlerdi.