(KOS Açıklama – 8 Nisan 2015)

Akkuyu Nükleer Santral’inin temelinin atılacağı bugün, 8 Nisan 2015’te yayınladığımız basın açıklamasını yaşam savunucularıyla bir kez daha paylaşıyoruz. Mücadeleye devam!

****

Bugün Kuzey Ormanlari’nda havalimanı adı altında süren katliam projesinin ortaklarından, “Milletin a… koyacağız” küfrüyle tanınan Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’e bağlı Cengiz İnşaat’ın; Mersin Akkuyu’da yapımı planlanan ve ÇED raporundan yer tahsisine, sahte imzalardan bürokratik ayak oyunlarına kadar bir çok skandal barındıran nükleer enerji santral projesinin hidroelektrik yapılarının ihalesini aldığı bilgisi haber kaynaklarına düştü.

Biz bu Cengiz Holding’i ülkeyi yerle bir edecek 3. havalimanı projesinden, Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı’ndan, Murgul’u zehirlemeye kalkışıp halktan cevabını aldığı siyanürlü altın madenlerinden, Karadeniz’in hırçın derelerini yok etmeye meyleden HES projelerinden, Çanakkale halkının havasını suyunu zehirleyecek termik santralinden, kendisine bedelsiz verilen Fethipaşa Korusu’ndan, korunun içinde artık yanıp kül olan tarihi değerimiz Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nden… Kısacası talandan, ranttan ve yıkımlardan biliyoruz.

Bu şirketi ve şurekasını yaşama dair ne varsa yok etmeye adeta ant içmişliklerinden, Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya bu kadim coğrafyanın her metrekaresine saçtığı ölümden tanıyoruz!

Gözlerini rant bürümüş bu yaşam düşmanlarına karşı bir kez daha haykırıyoruz: Yaşam alanlarımızı size kurban etmeyeceğiz. Ne ormanlarımızı, ne derelerimizi ne de havamızı bırakacağız size. Rantınız için kanserden ölmeyeceğiz! Rantınız için susuz kalmayacağız! Nasıl bugüne dek ağaç ağaç savunduysak yaşamı, bundan sonra da daha güçlü sürdüreceğiz mücadelemizi.

Yaşam düşmanı “proje”lerinizin kökünü kazıyana, beton tapınaklarınızı yıkana kadar!

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

Print