(BursaPort – 16 Nisan 2015)

Akkuyu’da nükleer santralin temeli atılırken, Bursa’da nükleer karşıtları Heykel’de biraraya gelerek, nükleer santralleri protesto ettiler.

Bursa Kent Savunması, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına ve santralin temel atma töreninde yaşam hakkı savunucularına yönelik saldırılara karşı “Nükleere İnat, Yaşasın Hayat!” demek için Heykel’de biraraya geldiler.

Bursa Kent Savunması adına açıklamayı yapan Elif Güven, yaşamı, havayı, suyu, toprağı, tüm canlıları, yüzyıllar boyunca radyasyona mahkum etmiş olan Çernobil katliamının 29. yılında, Çernobil nükleer santralini kuran Rosatom şirketinin Akkuyu’ da da Nükleer santral kurduğunu belirtti.

Güven, “Güçlü Türkiye’nin Yeni Enerjisi” söylemli bildbordları ile tüm şehir ve yolların donatıldığını, Nükleer santral görsellerinin hiç kullanılmadığı bilbordlarda çocuklar ön plana çıkartılarak algı yönetilmeye Nükleer santrallerin aynı çocuklar gibi masum gösterilmeye çalışıldığını ifade etti.

Bütün ölümlere ve bilimsel verilere rağmen, devlet tarafından üstü örtülerek yok sayılan Çernobil’in ve sonrasında Fukuşima’nın etkilerinin halen sürdüğünü belirten Güven, ‘’Çernobil’in sonucunda bilimsel araştırmalar Karadeniz’deki kanser oranlarındaki artışı gösterirken “Radyasyonlu çay daha lezzetlidir” diyerek kameraların karşısında çay içen zihniyet devam ediyor’’ dedi.

Güven açıklamasına şöyle devam etti:

‘’Nükleer santrali evdeki tüp gaza indirgeyen, “Bekarlık nükleerden daha risklidir” diyerek Sinop’a, Mersin’e ve İğneada’ya nükleer santral yapmak, Karadeniz’i ve Akdeniz’i nükleer atık çöplüğüne çevirmek isteyen iktidar; sözde enerji ve kalkınma yalanlarıyla doğayı ve yaşamı hiçe sayan projeler üretmeye devam ediyor..

Akkuyu Nükleer Santrali için sahte imzayla ÇED raporu hazırlanması gibi pek çok usulsüzlük normalleştiriliyor. ÇED raporuna karşı yaşam savunucularının açtığı dava devam ederken inşaatın yapımına başlanıyor. Yoğun reklam çalışmalarıyla nükleer santrale karşı tepkiler azaltılmaya çalışılıyor. Çok sayıda doğa ve yaşam düşmanı projeden tanıdığımız Cengiz İnşaat tarafından Akkuyu nükleer santralinin ilk temelleri atılıyor.

Dün Akkuyu nükleer santralinin temel atma töreninde yaşam savunucularına polis tomalar ile saldırıyor. Bursa’daki yaşam savunucuları olarak Akkuyu’ da ki direnişi selamlıyoruz.

AKP’nin enerji üretim politikaları doğamızı, sağlığımızı ve yaşam alanlarımızı yok ederken, halka karşı da bir dayatmaya dönüşmüştür. Tıpkı Bursa’da kentin ortasına Bursa halkının tüm itirazlarına rağmen DOSAB termik santralini yapma kararı aldıkları gibi, Akkuyu’da, Sinop’ da ve İğneada’da Kuzey Ormanlarının içinde Nükleer santral halka rağmen yapılmaya çalışılmaktadır.

Bursa’da kentini, doğasını ve yaşamı savunmak için bir araya gelen Bursa Kent Savunması olarak bizler; ne Akkuyu’ da, ne Sinop’ da, ne de İğneada’ da Nükleer santral yapılmasına izin vermeyeceğiz. Nükleersiz bir Türkiye ve yeryüzü için mücadele edeceğiz. Yağma, talan ve katliam projelerine karşı doğayı ve yaşamı savunmak için herkesi, nükleere karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.’’