Tarih : 17 Nisan 2015 Cuma

Saat : 11.00
Yer : TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Toplantı Salonu
Adres : Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No: 9 Beyoğlu

Çernobil kazasının üzerinden 29 yıl geçti. Başta Karadeniz olmak üzere Türkiye’ye yayılan radyasyon bulutlarının verdiği zararın boyutunu bugün bile tam olarak bilmiyoruz. Ardından Fukuşima kazası oldu. Santraldan okyanusa ve atmosfere yayılan sızıntı hala kontrol altına alınamamışken, Türkiye’de kamuoyunun nükleer enerjiye karşı olduğu bilinirken AKP hükümeti ısrarla işsiz ve pazarsın kalmış nükleer lobiyi ülkemize davet etmeye devam ediyor.

31 Mart 2015 günü mevcut elektrik şebekesini bile kontrol edemeyen hükümetin 1 Nisan gece yarısı Meclis’ten 182 oyla alelacele geçirdiği anlaşma, Sinop’a nükleer santral yapılmasını halka dayatıyor. Hem de dünya tarihinin gördüğü en büyük nükleer kazalardan birine ev sahipliği yapmış Japonya hükümetiyle birlikte. Baştan sona hukusuzluklarla dolu ÇED sürecine ve süren davalara rağmen 14 Nisan 2015 günü Akkuyu’da yapılmaya çalışılan temel atma töreni de bu işin nasıl oldu bittiye getirildiğini gösteriyor. Temel atma töreni hepimizin yakından tanıdığı, millete küfür etmekle ünlenen, AKP hükümetleri döneminde birçok inşaat ve elektrik üretim ve dağıtım ihalesini kazanan Cengiz İnşaatla kolkola yapılıyor.

İktidar nükleer cehennemin kapısını aralamakta ısrar etse de bu memlekette yaşamı savunanlar buna izin vermeyecek. Çocuklarına yaşanabilir bir dünya sözü vermiş nükleer karşıtları hem Mersin’de hem de Sinop’taki projeleri durduracak. Dünyadaki tüm nükleer santrallar kapanana kadar mücadele edecek.

İktidarın nükleer santral inadının arka planını, nükleer karşıtlarının ölüm santrallarına karşı mücadelede birlikteliklerini ve kararlılıklarını açıklayacakları basın toplantısına katılımınızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri
İletişim: Kazım Özgenç: 0533 654 67 11

PROGRAM

11.00 Basın toplantısı açılış (NKP İstanbul sözcüsü)
11.10 Basın toplantısına katılan bileşenlerinin ilk sözleri (Toplantıya, TMMOB İstanbul İKK, DİSK, KESK, İstanbul Tabip Odası, CHP Milletvekili Melda Onur, milletvekili adayları, kent savunma ve dayanışmaları katılacaktır.)
11.20 Prof. Dr. Engin Türe’nin bilgilendirme sunumu
11.30 Soru ve yanıtlar
12.00 Anti nükleer Forum: Sorunlar, çözüm önerileri ve mücadele programının tartışılması
13.00 Kapanış