(KOS Medya – 19 Nisan 2015)

Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan, Şeker Abla’nın kapısı herkese açık mekanı Laterne Cafe rantsal dönüşüme ve zabıta terörüne inat gündelik hayatına devam ediyor. Son olarak Beyoğlu Kent Savunması, “Laterne Cafe’yi neden savunuyoruz?” diyerek bir açıklama yayınladı. Açıklamada kiracıların söz hakkının afet yasasıyla ellerinden alındığının altı çizilerek, mücadele edilmediği takdirde Laterne Cafe’nin başına gelenlerin tüm Beyoğlu’ndaki esnafı mağdur edeceği belirtildi.

Yaşam savunucuları da süreç içinde Laterne Cafe’yi ve çalışanlarını yalnız bırakmıyor. Gün içinde farklı etkinliklerin düzenlendiği mekanda bu gece 20.30’da Timurtaş Onan’ın Gezi’yi Hatırlamak belgeseli gösterilecek.

20 Nisan Pazartesi 20.00’da ise Kuzey Ormanları Savunması, Validebağ Savunması ve İstanbul Kent Savunması’nın da çağrısıyla Kazım Kızıl’ın “Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi” ve Hakan Tosun’un “Validebağ Direnişi” belgeselleri gösterilecek.

laterne-gezi laterne-kos2

 

Laterne Cafe’yi ziyaret etmek, dayanışmayı büyütmek isteyenler için adres: Katip Mustafa Mahallesi, Billurcu Sokak No: 28 Beyoğlu

Beyoğlu Kent Savunması’nın açıklaması ise şöyle:

LATERNE CAFE’Yİ NEDEN SAVUNUYORUZ?

Beyoğlu’nda her geçen gün küçük esnafın mesken tuttuğu bir hanın butik otel yapılması için satıldığına, komşumuz olan bir kafenin önünde duran masaların zabıta zoruyla kaldırıldığına, yükselen kirayı ödeyemediği için hoşbeş ettiğimiz berberin kapandığına tanık olduk.

Farkındayız, Beyoğlu, gözü dönmüş büyük sermaye sahiplerinin bir dilim kapabilmek için üşüştüğü büyük bir pasta.

6306 Sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” yakın zamanda deprem güçlendirmesi yapılan yapılar da dahil olmak üzere bilimsel niteliği tartışmalı raporlara dayanarak tahliyeyi sağlayan ve kiracıların itiraz haklarını ortadan kaldıran bir yasadır. Bu yasa dışında Borçlar Kanunu’nun 10 yıllık kiracının gerekçesiz olarak tahliyesine hak tanıyan maddesi de esnafın sürgünü anlamına gelmektedir.

Özellikle bu iki yasa Beyoğlu’nda esnafı ortadan kaldırmak için araç olarak kullanılmaktadır.

BUGÜN LATERNE CAFE YARIN TÜM BEYOĞLU!

Laterne Cafe de Afet Yasası kullanılarak tahliye edilmek istenen
bir küçük esnaf. Üniversite öğrencilerinin ders çalıştığı, ev yapımı yiyeceklerin ucuza satıldığı, Gezi protestoları sürecinde şiddet görenlere kucak açmış bir mekan.

Kanunları çıkaran siyasal iktidar tarafından hukuki yollar en baştan kapatılarak Afet Yasasıyla kiracının itiraz hakkı elinden alındığı için fiili mücadeleden başka yol yok. Bu nedenle bugün Laterne Cafe, yarın tüm Beyoğlu bu yasanın mağduru olacağı için 6306 sayılı yasaya karşı fiili direniş verdiğimiz Laterne Cafe mücadelesi çok önemli.

6306 sayılı yasayı çıkartarak memleketi inşaat şantiyesi haline getirmek isteyenlere, yoksulları evlerinden ve işyerlerinden zorla tahliye edenlere, küçük esnafı sürgün edenlere karşı bu direnişe sen de katıl!

Laterne Cafe yalnız değildir!