(sendika.org – 18 Nisan 2015)

Artvin Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri, bölgeye hidroelektrik santral (HES) yapmak isteyen şirketlerin Artvin Tanıtım Günleri etkinliğine sponsor olmasını protesto etti

Artvin Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri, aralarında Arhavi’de hidroelektrik santral (HES) yapmak isteyen MNG Holding’in de bulunduğu HES’çi şirketlerin, Artvin Tanıtım Günleri’ne sponsor olmasını protesto etti. İstanbul Feshane’de bugün (18 Nisan) saat 15.00’da yapılan eylemde, Platform adına basın açıklamasını Ali Merdan Aymelek okudu.

Açıklamada bu yıl ikincisi yapılan Artvin Tanıtım Günleri’ni olumlu bulduklarını belirten Aymelek, Artvin’in “öteki” gerçeklerinden ve madalyonun diğer yüzünden söz ederek bu çalışmalara katkı sunmak istediklerini belirtti.

“Bu duruş da bizim bu tanıtıma katkımız olsun”

artvin derelerin kardeşliği2

Artvin’in, büyük barajlar haricinde onlarca HES, maden ve taş ocağı işgaliyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Aymelek, yapılmaları halinde Artvin’in bulunduğu yerden taşınması gerekeceğini saptayan bilirkişi raporlarına ve mahkemece iptal edilen ÇED raporlarına rağmen çalışmaların sürdüren şirketlerin olduğunu belirterek şunları söyledi:

Artvin, maalesef yasa ve yönetmeliklere uygun davranmayan ve bölgeyi yağmalanacak bir rant alanı olarak gören şirketlerin tehdidi altındadır. Bu şirketlerden birisi; 16-19 Nisan tarihinde İstanbul Feshane’de yapılan Artvin tanıtım organizasyonunun sponsorlarından birisidir. Yaptığı çalışmaların hukuksuzluğu saptanarak Mahkemelerce ÇED Raporu iptal edilen bu şirketin bu organizasyonda yer almasını bütün Artvinliler olarak kınıyor ve protesto ediyoruz. Artvin’in doğa ve çevre açısından yaşadığı gerçekler yokmuş gibi davranmak, bu konuda önerilere rağmen bu festivalde hiçbir bilgilendirme çalışmasının dahi yapılmaması kabul edilemez bir tutumdur.

Artvin’den rant elde etmek isteyen bu şirketlerin sponsorluğunu uygun gören anlayışın Artvinlilerin tepkisini ölçmeye dönük bir çalışma olduğunu belirten Aymelek, “İnsanına, çevresine, suyuna, doğasına ve doğada yaşayan bütün canlı varlıklara sahip çıkma bilinci de Artvinlilerin olmazsa olmaz bir özelliğidir. Bu duruş da bizim bu tanıtıma katkımız olsun.” diyerek açıklamayı sonlandırdı.