(İleri Haber – 19 Nisan 2015)

Tarihi Baruthane binasının yağmalanmasına direnen Bakırköy Kent Savunması, inşaat çalışmalarını protesto etti.

Bakırköy Kent Savunması,  Ataköy Sahilinde yer alan tarihi Baruthane binasının yer aldığı parselde, mahkeme kararına rağmen inşaat çalışmalarının başlamasını protesto ederek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama metni şu şekilde:

“Parsel parsel sattınız, parsel parsel direneceğiz

Bakırköy Belediyesi rant odaklı ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ardından Bakırköy’e ve kent halkına karşı bir kez daha sorumsuzca davranmıştır. Ataköy Sahili’nde ‘korunması gerekli kültür varlığı’ olarak tescillenen Baruthane yapılarının bulunduğu 160 numaralı parselde 13 Nisan Çarşamba gece saatlerinde başlayan inşaat faaliyetleri için Anıtlar Yüksek Kurulu’nda izin alınmadığı ortaya çıkmıştır.

2863 Sayılı Yasayı alenen çiğneyen inşaat çalışmalarının Bakırköy Belediyesi tarafından derhal durdurulması gerekmektedir.

Bizler Bakırköy sakinleri ve İstanbul’un dört bir yanından gelen yaşam savunucuları olarak Bakırköy Belediyesi’ni yeni hukuksuzluklara başvurmaması konusunda uyarıyoruz. Sahillerimize yönelik bütün rant ve yağma planlarına son verilmelidir. Tarihi Baruthane yapılarının bulunduğu tescilli alanda inşaat durdurulmalı iş makineleri alandan çıkartılmalıdır. Sahillerimizden, semtimizden, yaşam alanlarımızdan elinizi çekin!

Durma Haykır Sahiller HALKINDIR!

Sahiller Halkındır SATILAMAZ!

Susma Haykır Betona HAYIR!

Betona inat yaşasın HAYAT!”