(İleri – Diken / 20 Nisan 2015)

Bir süredir mülkiyet sahibi Balıklı Rum Vakfı’nın AVM ve otel yapımı için Azade Nisa şirketine 49 yıllığına kiraladığı binadan atılmak istenen, ancak mahallelilerin sahip çıktığı Laterne Cafe’de üç gündür süren nöbeti bitirmek için gelen polis ekipleri Laterne’yi mühürleyip 13 kişiyi gözaltına aldı.

Mühürleme kararı için suç duyurusunda bulunuldu

Üç gündür Laterne’de nöbette olan ve bina hakkındaki mühürleme kararı için bugün savcılığa suç duyurusunda bulunan Beyoğlu Kent Savunması üyeleri ile 30 yıldır aynı yerde kiracı olan işyeri sahipleri Emriye ve Dursun Uysal çifti, mührün yasa dışı söküldüğünü söyleyerek dükkanı boşaltmak isteyen polislerin isteğini reddetti.

kir

Bunun üzerine kafeteryayı zorla boşaltmak isteyen polis, esnaf ve müşterileri tarafından Şeker Teyze olarak anılan 70 yaşındaki Emriye Uysal’ı da zorla dışarı çıkarmaya çalıştı.

Çevik kuvvetin de olay yerine gelmesinin ardından polis kafeterya binasını bir kez daha mühürledi. Ancak işyeri sahipleri ve esnaf konulan ikinci mührü de sökerek kafeteryanın içine tekrar girdi. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleriyle birlikte yeniden olay yerine gelen polisler, Laterne Cafe’de bulunan ve aralarında işletme sahiplerinin de bulunduğu 13 kişiyi  gözaltına aldı.

kir1

 

 ‘@beyogluesnafi’ adlı Twitter hesabına göre, Eren Can, Ahmet Saymadi, Göksel Tunalı, Onur Taş, Efe Baysal, Özgür Deniz, Yılmaz Bozkurt, Emre Uysal, Ramazan Akgün, Cihan Uyanık, Ercan Kayra, Ercan Sıkdokur gözaltına alınırken,ilerihaber.orgLaterne Cafe’nin sahibi Emriye Uysal’ın da gözaltına alındığını aktardı. 

Gözaltılardan sonra Laterne’nin önündeki bekleyiş devam ediyor.