(Diken, 21 Nisan 2015)

Soma faciasına ilişkin davanın bir numaralı sanığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın avukatı Kadir Çekin, müvekkilini savunmaktan onur duyduğunu söyledi.

soma-durusma-saniklar

Davanın bir numaralı sanığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan (sağda)   (Fotoğraf: DHA)

 

Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı en büyük toplu iş cinayeti olarak kayıtlara geçen, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma faciasına ilişkin davanın altıncı duruşmasında sanık ifadelerin ardından avukatlarının savunmasına geçildi.

Hükümete yakın İhlas Holding’in yönetim kurulu üyesi Abdurrahman Gök’ün hukuk bürosundan avukat Kadir Çekin, Can Gürkan’ın savunmasını yaparken, “Müvekkilimin çok sayıda çalışanı var ve onun görevi çalışanlarının taleplerini yerine getirmek. Ocakta ona iletilen bir olumsuzluk yoktu. Maskeler yönetmeliğe uygundur ancak ortaya çıkan karbonmonoksit değerinde çalışması mümkün deģildir” diye konuştu.

Bilirkişiler ideolojik yaklaşmış
Bilirkişilerin rapor hazırlarken meseleye ‘ideolojik’ yaklaştığını ve verileri çarpıttığını savunan Çekin, “Basın ve savcılık, tanıkları yönlendirerek yalan ifade verdirtmiştir. Ben sanıkları savunduğum için onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Aileler sanık avukatlarına, “Siz vicdanınızı satmışsınız?” diyerek öfkelendi.