(sendika.org – 21 Nisan 2015)

Afet Yasası bahane edilerek Beyoğlu esnafının yerinden edilmesine karşı direniş sürüyor. Boşaltma kararına direnen Laterna Kafe önünde açıklama yapan Beyoğlu Kent Savunması el koyma ve rant operasyonlarına karşı Beyoğlu’nu savunma çağrısı yaptı

Afet Yasası bahanesiyle dayatılan sürgüne direnen Laterne Cafe’ye 20 Nisan günü nöbet tutanlara yönelik polis baskını ile Kafe Sahibi ve Beyoğlu Kent Savunması’ndan 9 kişi gözaltına alınmıştı. Beyoğlu Kent Savunması ise “Bugün Laterna kafe yarın tüm Beyoğlu” diyerek Beyoğlu esnafını sürgün eden uygulamaya karşı direnişi büyütmeye çağırmıştı.

21 Nisan Salı günü Beyoğlu Kent Savunması çağrısı ile Laterna Kafe önüne basın açıklaması düzenlendi. Kent Savunması adına Laterna Kafe’nin sahibi Emriye Uysal’ın yaptığı açıklamada her gün bir esnafın, bir tiyatro salonunun, bir sinemanın, bir kitapçının kapısına kilit vurulan Beyoğlu’nda işletilen dönüşüm sürecinin Belediye ve kamu yönetiminin eliyle sermayeye hizmet eder biçimde gerçekleştirildiği vurgulandı.

El koyma ve rant operasyonu

Uysal “Beyoğlu’nun eski mekânlarından Laterne Kafe de bu mağdur edilen yerlerden biri. 30 yıldır Balıklı Rum laterna-mansetVakfı’nın kiracısı olan Laterne Kafe’nin de içinde olduğu alan, 2013 yılında Azade Nisa Turizm Ltd. şirketine 49 yıllığına kiralanmıştır. Üstelik bu kiralama gerçekleşirken, şimdiki kiracılar kira ödemeye devam etmektedirler. Vakıfla kira ilişkisi devam eden Laterne Kafe’yi tahliye edemeyen şirket, bu tür işlemler için çıkartılan ve tam anlamıyla bir canavar yasa olan 6306 sayılı afet yasası kapsamında binayı riskli ilan ettirmek için işlem başlatmıştır. Bu neticede bilimselliği kuşkulu bir riskli bina raporu ile iki katlı bir bina olan burası riskli bina ilan edilmiştir” dedi. Uysal yaşananların Vakıf-Belediye-Şirket eliyle bir el koyma ve rant operasyonu olduğunu söyledi.

Basın açıklamasında işletme sahiplerinin avukatı ve Beyoğlu Kent Savunması üyesi avukat Eren Can da söz alarak avukatlık görevini yaparken gözaltına alındığını belirterek “Bu hukuksuzluğa dur demek için, Beyoğlu için birlik oluyoruz” dedi.

Açıklamada Beyoğlu’nun dönüşümünden Laterna Kafe gibi etkilenen Kelebek Korse’den İlya Avramoğlu da bir konuşma yaptı.

Açıklama “Bizler, Beyoğlu Kent Savunması, Beyoğlu esnafı olarak hepinize, hepimize bu saldırıları omuz omuza durdurma çağrısı yapıyoruz! Beyoğlu’nu esnaf esnaf, dükkan dükkan, han han savunacağız!” sözleri ile bitirilirken, tahliye kararına karşı kendilerini içeri kilitleyen Kapalıçarşı esnafı ile dayanışma çağrısı yapıldı.