(sendika.org – 22 Nisan 2015)

Bursa’nın Keles ilçesi Kozağacı Vadisi’ne kurulmaya çalışılan termik santralin ÇED süreci durduruldu

Bursa’da kent merkezine kurulması planlanan DOSAB Termik Santrali’ne karşı mücadele büyürken yaklaşık 10 yıldır Kozağacı köylülerinin sürdürdüğü termik santral karşıtı mücadeleden “iyi haber” geldi. Bursa’nın Keles ilçesi Kozağacı Vadisi’nde kurulmaya çalışılan kömürlü termik santralin ÇED süreci durduruldu. Termik için ÇED sürecinin yeniden başlayacağı duyulmuş, köylüler itiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne vermişlerdi.

Yıllardır Bursa’daki emek ve meslek örgütleri ile birlikte termik santrale karşı mücadele eden köylüler geçtiğimiz günlerde ÇED sürecinin tekrar başlatılması üzerine itiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne iletmişlerdi.  Ankara’daki 1. İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında Keles Çelikler Termik Santrali ve Kül Depolama Sahası’na ilişkin ÇED sürecinin durdurulmasını kararlaştırdı.

Ancak bu karar, nihai sonlandırma anlamına gelmiyor. Seçim öncesi projenin askıya alınmış olması ihtimali veya komisyonun “eksiklik” nedeni ile ÇED sürecini durdurmuş olabileceğini ifade eden köylüler önümüzdeki günlerde Bakanlık’tan “ÇED olumsuzdur” kararı bekliyor.