(Diken, 23 Nisan 2015)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bakanlar kurulu toplantısındaki koltuklarda yerini alan çocuklardan biri Türkiye’deki elektrik sıkıntısını dile getirip nükleer santral olmamasını eleştirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun makamına konuk olan çocuklar, 23 Nisan’a özel ‘bakanlar kurulu toplantısı‘ düzenledi. Davutoğlu’nun koltuğunu devrettiği Pelinsu Topraksoy’un ‘bakan’ çocukların sorularını yanıtladığı sırada konu nükleer enerjiye geldi.

bbb

Çocuklardan biri “”Ülkemizden elektrik sıkıntısı var. Ruslar 1954 yılında ilk nükleer santralini kurdu ama biz 2015 yılındayız daha hiçbir nükleer santralimiz yok. Bu açıdan biraz kötüyüz” yorumunu yapınca çocuk Pelinsu’ya sözü bırakmayan Davutoğlu, araya girerek büyük bir gururla, “Biz de bu sene Akkuyu’nun temellerini attık” yanıtını verdi.

NYC15938

Bir gazetecinin “Hem size hem de maliye bakanına sorayım. Malum seçimler yaklaşıyor. Vaatler çokça tartışılıyor. Siz muhalefetin vaatlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Maliye bakanı, kaynak bulunabilir mi?” sorusuna ise Topraksoy, Davutoğlu’nun suflesiyle “Bol keseden harcamamak” dedi.

Maliye Bakanı koltuğuna oturan çocık ise yine sufleyle “Aslında bulunabileceğini sanmıyorum” yanıtını verdi.

‘Yıkım projesi’
Yaşam savunucularının ve uzmanların tam bir ‘yıkım’ projesi olarak nitelendirdiği Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelleri 14 Nisan’da atılmıştı. Geçmişte sahte imzalarla birçok kez geri dönen ÇED raporunun iptali için yaşam savunucularının açtıkları davaların sonuçlanmaması beklenmemişti.

fak