(Yusuf Yavuz / Evrensel – 23 Nisan 2015)

Antalya’da bir grup avukat, mimar, mühendis ve akademisyen gibi meslek gruplarından yurttaşların oluşturduğu Kent İzleme Platformu (AKİP) Sözcüsü Avukat Mustafa Şahin, üretim geleneği ve kültürel alan özelliği olan Dokuma Fabrikası’nın tamamının yeşil alan olmasını istedi.

Antalya’da bir grup avukat, mimar, mühendis ve akademisyen gibi meslek gruplarından yurttaşların oluşturduğu Kent İzleme Platformu (AKİP) Sözcüsü Avukat Mustafa Şahin, üretim geleneği ve kültürel alan özelliği olan Dokuma Fabrikası’nın tamamının yeşil alan olmasını istedi. Şahin, toplam 488 dönüm olan Dokuma Fabrikası arsasının 250 dönümündeki ticaret fonksiyonunun iptal edilerek bu bölgede kişi başına 1 metrekare olan aktif yeşil alan miktarının artırılabilmesi için alanın tamamının yeşil alan olarak projelendirilmesi gerektiğini söyledi.

‘3 AVM İÇİN 150 BİN METREKARE TİCARİ ALAN AYRILDI’

Mustafa Şahin, AKİP adına yaptığı yazılı açıklamada, Dokuma’yı ‘ticaret alanı’ ve ‘kent parkı’ olarak ikiye bölen Özelleştirme İdaresinin 2005 planının halen yürürlükte olduğunu hatırlatarak bu planın değişmesi gerektiğini söyledi. Plana göre 488 dönüm arazinin kamuya terki zorunlu miktarı olan 200 dönüm kadarı için ‘kent parkı’ ve yol payı ayrıldıktan sonraki 250 dönüm alanın ‘ticari alan’ olarak tanımlandığını kaydeden Şahin, “Ancak 2005’ten sonra Dokuma fabrikası çevresinde inşa edilen 3 AVM için toplam 150 bin metrekareden fazla ticari alan üretildiğini söyledi.

10 METREKARE OLMASI GEREKEN YEŞİL ALAN 1 METREKAREDEN AZ

Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünün 2005 yılında dokuma fabrikasını çevreleyen 7 mahallede kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarının 1 metrekareden az olduğunu tespit ettiğini ve kişi başına yeşil alan ihtiyacının ise 10 metrekare olduğunu hatırlatan Mustafa Şahin, plan tadilatı yapılarak Dokuma’nın tamamının yeşil alana dönüştürülmesini önerdi. Kepez Belediye Meclisi’nin Dokuma için bir komisyon kurmasını ve bir fikir projesi yarışması düzenlemesinin olumlu bir adım olduğunu belirten Mustafa Şahin, Dokuma alanının ikiye bölünmüş olarak ve buradaki ticari fonksiyon iptal edilmeden projelendirilmek istenmesini ise doğru bulmadıklarını ifade etti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün hukuki nedenlerle Dokuma’nın 250 dönümlük kısmı için bir işlem yapılmadığı açıklamasının gerçeği tam yansıtmadığını ifade eden Mustafa Şahin şöyle devam etti: “Turkmall’ın nakit ödemelerinin iadesi için açtığı davada mahkemenin verdiği tedbir ve haciz kararı bu alandaki ‘ticaret’ fonksiyonunun ‘kent parkı’ olarak değiştirilmesinde hukuki bir engel değildir. Çünkü mahkemenin tedbir kararı fikir projesi yarışması yapılacak 238 dönümlük alan için de geçerlidir.”

‘HYDE PARK GİBİ’(!)

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün 2009’da Dokuma’nın tamamı için “Hyde Park gibi yeşil alan olacak” dediğini de hatırlatan Av. Mustafa Şahin, Tütüncü’nün 2009’da ‘yeşil alan’ olmasını istediği Dokuma için 2014’ten sonra neden ‘kongre merkezi’ önerdiğini açıklamasını istedi. Şahin, Dokuma fabrikası alanının  komşu parsellerle birlikte planlanması gerektiğini ve bu ihtiyacın 2002 yılında yapılan ve dokuma ve pil fabrikalarını ‘alt merkez’ ve ‘kent parkı’ olarak düzenleyen imar planında da benimsendiğini sözlerine ekledi.