(YarınHaber – 25 Nisan 2015)

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz kumsalında kaçak olarak inşaatına başlanan platformun yıkılması kararı çıkmasına rağmen inşaat devam ediyor.

Ölüdeniz’de kaçak olarak inşaa edilen platform yöre sakinleri tarafından şikayet edildi. Şikayet üzerine platformun kaldırılması kararı alındı. Ancak 500 metrelik platform kaldırılmak bir yana dursun denize 30 metre daha yaklaştırıldı.

Fethiye Sivil Toplum Bileşenleri Likya Koruma Platformu adına basın açıklaması yapan Okyay Tirli, pergole olarak adlandırılan kafe bar işletmesinin acilen kaldırılmasını talep ederek, “Ölüdeniz dünyanın sayılı doğal plajlarından biridir. Ölüdeniz plajı ticari meta olarak görülmemelidir. Dünyanın gözbebeği olan ölüdeniz plajının özel şirketlere verilmesinin ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gördük. Ölüdeniz’de sürdürebilir turizmi destekleyen katılımcı çevreci yönetim politikaları yerel yönetim, esnaf ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak oluşturulmalıdır” dedi.

Ölüdeniz plajı artık dünya sıralamasında değil

Kıyı kanununa göre yasa dışı olan yapının kaldırılması için gereken şikâyetlerin yapıldığına da değinen Tirli, “Fethiye Belediyesi kaçak olduğuna dair tutanaklar tutmuş, yıkım kararı tebliğ edilmiş, yasal mevzuat gereği kaçak yapınızı kaldırın, kaldırmazsanız biz yıkıp, bedelini sizden alırız, süreci başlamıştır. Fethiye Kaymakamlığı’na gereken suç duyuruları yapılmıştır. Dünyanın en gözde plajı olan Ölüdeniz Belcekız plajı bu yapı yüzünden dünya sıralamasından çıkarılmıştır” diye konuştu.