(Ergün TOS / DHA – 26 Nisan 2015)

Yıkım kararı alınan platform kaldırıldı

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde çevrecilerin suç duyurusu sonrası kaçak olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınan Belceğiz Plajı’ndaki platform, dün gece işletmeci firma tarafından kaldırıldı.

Muğla Valiliği’nin geçen yıl Nisan ayında yaptığı ihale sonrası Belceğiz Plajı’ndaki büfe, kafeterya, şemsiye ve şezlong işletmesi özel bir firmaya verildi. İhale öncesinde Muğla Valiliği’ne bağlı bir şirket tarafından kurulman platformlar, yeni firma tarafından da kullanıldı. Kış döneminde kumsalın yürüyüş yoluyla birleştiği noktaya çekilen platform, kaçak ve ruhsatsız olduğu gerekçesi ile paraşüt pilotları, çevreciler ve esnaf tarafından şikayet edildi. Fethiye Belediyesi de birkaç gün önce platformun yıkılmasına karar verdi. Bu karar üzerine kaldırılması beklenen platform, işletmeci firma tarafından denize doğru 25 metre daha kaydırılarak plajın ortasına yeniden inşa edildi. Durumdan haberdar olan çevreciler önceki gün plaja gelerek eylem yaptı. Platformun kaldırılmasını isteyen çevreciler, Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı ve Fethiye Belediyesi’ne tekrar şikayette bulundu.

PLATFORM GECE KALDIRILDI

Fethiye Belediyesi platform için yeniden yıkım kararı aldı ve platformun bugün saat 08.30’da yıkılacağını işletmeci firmaya bildirdi. Sabah saatlerinde Belceğiz Plajı’na gelen yıkım ekibi, platformun firma tarafından dün gece kaldırıldığını gördü. Çevreciler platformun yerinde olmadığını görünce yıkım ekibine teşekkür etti. Fethiye Belediyesi’ne teşekkür eden Ölüdeniz Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız, “Sahildeki kötü görünen ve pilotlarımız için risk teşkil eden bu yapı kaldırıldı. Belediye ekiplerine teşekkür ediyoruz” dedi.