(Diken – 30 Nisan 2015)

Mimarisi, 1 milyar 370 milyon TL’yi aşan yapım maliyeti ve hukuki statüsü üzerindeki tartışmaların halen sürdüğü, ‘Ak Saray’ olarak bilinen yeni cumhurbaşkanlığının peyzaj maliyetlerinin ithal bitkilerin getirilmesiyle 2.5 milyar TL’yi bulduğu öne sürüldü.

Sürekli para yutan bir kaçak kara delik

İddia, ‘Ak Saray’da kullanılan ürünlerin peşine düşerek maliyet analizleri yapan Mimarlar Odası Ankara şubesine ait. Mimarlar Odası, Ak Saray’ın peyzaj çalışmaları için yurtdışından ithal ağaçlar getirildiğini, ancak Ankara havasına uyum sağlamayan bitkilerin üç kez kuruduğunu açıkladı.

Tekrar tekrar dikilen ağaçların maliyetinin şu zamana kadar 2.5 milyar TL’yi bulduğunu söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kaçak Saray sürekli para yutan bir kaçak kara delik” diye konuştu.

Kurusa da tekrar tekrar dikiyorlar

Ankara’nın karasal iklimi nedeniyle yurtdışından getirilen ithal boylu ağaçların adaptasyonunun zor olduğunu belirten Candan,  peyzaj maliyetlerinin yükselmesinin nedenini şöyle özetledi:“Kaçak Saray için yurtdışından getirilen boylu ağaçların tutabilmesi için iki  yıl boyunca bebek bakar gibi bakılması gerekmektedir. Aksi durumda kurur ki, Kaçak Sarayda başımıza gelen budur. Şimdi kuruyan ağaçların yerine yenileri geliyor bunların hepsi maliyet, yazlık çiçek dikim mevsimi geldi. Petunya ve ateş çiçekleri dikilmeye başlayacak 400 bin lira ek maliyet daha gelecek ve bu süreç hiç bitmeyecek.”

Mantarlı 60 tır erik ağacı

Sürekli bakım ve yenileme istemeyerek, kendi kendini idame ettiren bir yeşil alan olan Atatürk Orman Çiftliği’nden, sürekli yenileme ve masraf kapısıyla yeşillendirilen Ak Saray’a gelindiğine dikkat çeken Candan şöyle konuştu:  “Nedir bu ithal ağaç sevdası.Tarım Bakanlığı kota getirmişti yurtdışından ithal bitki için.Kaçak sarayın ithal bitkileri içinde kota uyguluyor mu? Sakarya ve Ödemiş’teki yerli bitki üreticileri ürünlerini ne yapacak? Geçen yıl ülkeye girmesi yasak olan  mantarlı 60 tır erik ağacının Ankara’ya giriş yaptığını yerli üreticiden öğrendik. Kaçak saraya yasak olan bu erikler dikildi mi?”dedi.

Akıl almaz lüks ve şatafat düşkünlüğü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın meyve ve sebzeleri kurutmasıyla gündeme geldiğini hatırlatan Candan, dikkat çekici uyarılarda bulundu: “600 metrekarelik  kaçak konut mutfağında meyve sebze kurutmak için, Kaçak Saraya hobi bahçesi ve meyve sebze bahçesi yapılmasının gündemde olduğu  bilgimiz dahilinde. Ülkenin kaynaklarının, akıl almaz lüks ve şatafat düşkünlüğünün geldiği durum ortada. AOÇ toprakları verimsizleştiriliyor.” 

Sertifikalar açıklansın

Yurtdışından getirilen bitkilerin karantina belgeleri ve bitki sağlık sertifikalarının açıklanmasını isteyen Candan şöyle devam etti: “Yurtdışından kaçak saray için getirilen bitkilerin, bitki sağlık sertifikaları ve karantina belgeleri kamuoyuna açıklansın üç kez kuruduklarına ve sürekli alım yapılıp yenileri ile değiştirildiğine göre, bitkilerle taşınan çeşitli hastalıkların olması muhtemel. Tarım Bakanlığı sertifikaları açıklasın.”