(KOS Medya, F: Dokuz8haber – 2 Mayıs 2015)

Çağlayan Karakolu’nda 1 Mayıs gözaltılarının ifadeleri alınmaya başladı. Savcının iki avukatı odadan kovduğu ve diğer avukatların üzerine yürüdüğü bilgisi geldi.

Gözaltında tutulanların avukatı Yelda Koçak, İstanbul 1 Mayıs gösterilerinde gözaltına alınanların sayısının bugün itibariyle 200’ün üzerinde ve savcı tarafından belirlenmiş gözaltı sürelerinin de 4 gün olduğunu ifade etti.

Dün akşam gözaltına alınan vatandaşların yanında bulunmak isteyen avukatlardan birinin kafasının polis tarafından emniyet aracının kapısına sıkıştırıldığını sözlerine ekleyen Koçak, gözaltına alınanların, Gayrettepe, Çağlayan ve Vatan Emniyet müdürlüklerinde tutulmakta olduğunu olduğunu belirtti.

51 vatandaşın Çağlayan Emniyetinin nezaretinde, ifadesi alınan 47 kişinin Gayrettepe Emniyet Müdürlüğünde, geriye kalan kişilerin ise Vatan Emniyet Müdürlüğünde tutulduğu belirtildi. 1 Mayıs günü gözaltında tutulanların ifadelerinde bulunmak isteyen ancak içeri alınmayan avukatların bugün itibariyle söz konusu Emniyet Müdürlüklerine girebildikleri ifade edildi.

Savcının vermiş olduğu mevcutlu gözaltı kararının Emniyet Müdürlüklerinde bir yetki sorununa yol açtığını belirten Koçak, 1 Mayıs günü Savcı ile yaptıkları görüşme sonucu; Savcının söz konusu mevcutlu gözaltı kararının Vali tarafından alındığını söylediği ancak dün geceye doğru savcıyla yapılan görüşmede Savcının bu kararı kendisinin aldığını ifade ettiği ve bu görüşmeden sonra Savcıya bir daha ulaşamadıklarını belirtti. 1 Mayısta gözaltına alınanlara ve avukatların maruz kaldığı şiddetin iç güvenlik yasasının sonuçları olduğunu ifade eden Avukat Koçak, gözaltıların derhal serbest bırakılması gerektiğini sözlerine ekledi.

1 Mayıs eylemlerinde gözaltına alınanların avukatları, dün uzun süre Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına sokulmadı. Avukatların, bina girişinde gösterdikleri direniş sonucunda içeriye girmelerine ve müvekkilleriyle görüşmelerine izin verildi. Vatan’ın girişinde 50 civarı avukat birikerek, içeriye alınmamalarının hiçbir hukuki açıklaması olamayacağını kararlılıkla dile getirdi. Bunun üzerine polis, geri adım atmak zorunda kaldı.

Avukat Dayanışması’nın bildirdiğine göre 1 Mayıs göz altılarında kadınlara çıplak arama yapılıyor. Dün de göz altına alınan yüzlerce eylemciye Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasında ters kelepçeli halde işkence uygulandığı bildirilmişti.