(Diken – 6 Mayıs 2015)

İstanbul’un ciğerleri Kuzey Ormanları’nı yok eden, bağlantı yolları ve üçüncü köprüyle beraber kentin kuzeyini yapılaşmaya açan üçüncü havalimanı projesi için üç devlet bankasının dört yılı ana para ödemesiz, toplam 16 yıl vadeli olmak üzere 3 milyar avro kredi açtığı öğrenildi.

Kredinin yüzde 60’ı devlet bankalarından

Vatan yazarı Murat Çelik, projeyi üstlenen Cengiz-Kolin-Limak-Mapa konsorsiyumundan Limak Holding’in sahibi Nihat Özdemir’le, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Siirt mitingi dönüşü yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesine taşıdı.

Havalimanı inşaatı için şu ana dek 500 milyon avro harcadıklarını kaydeden Özdemir, projenin kredi sorununu nasıl çözdükleriniyse şöyle anlattı: “Projenin kredi konusu çözüldü. Yedi bankadan 4,5milyar avro kredi alacağız. Bunun yüzde 60’ı üç devlet bankasından (Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank). Yüzde 40’ı da dört özel bankadan (Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank).”

‘Bölgeden arazi almayı düşünüyorum’

ucuncu-havalimani

 

Dört yılı ana para ödemesiz toplam 16 yıl vadeli kredinin yanı sıra konsorsiyum olarak 1.5 milyar avro öz sermaye koyduklarını belirten Özdemir, “Bölgede hiç arazim yok. Bildiğim kadarıyla konsorsiyumumuzdan kimsenin de yok. Ama bundan sonra almayı düşünüyorum, çünkü bölge çok değerlenecek” dedi.

Kuşlara öğreterek rotalarını değiştireceğiz

kuslar

 

Dünyanın en önemli kuş yollarından birinin ortasına yapılacak projenin milyonlarca kuşun ölümüne yol açabileceğine dair yorumlar üzerine göç rotalarını ‘kuşlara öğreterek’değiştireceklerini savunan Özdemir, şunları söyledi: “Sinyaller kullanarak, kuşların rotasını değiştirecek bir sistem yerleştireceğiz. Kuşlar bu bölgeye gelip yiyecek ihtiyaçlarını da karşılıyorlar. Şimdi onları sinyallerle farklı alanlara yönlendireceğiz, o alanlarda yiyecek bulunduracağız. Dolayısıyla kuşlara öğreterek rotalarını değiştireceğiz.”