(Diken – 8 Mayıs 2015)

Artvin’in Arhavi ilçesinde şehir içine yapılacak ilk HES olma özelliği taşıyan Kavak HES için bundan önce yürütmeyi durdurma kararı verilen ÇED olumlu raporu, sadece can suyu miktarı yüzde 2 artırılarak yeniden geçirildi.

Sil baştan

arhavi-1

MNG Holding’in yaptığı Kavak HES için ilçe belediyesi imar değişikliğine gitmiş, ancak Rize İdare Mahkemesi ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurmuştu.

Ancak ‘şehir içi HES projesi’ için bir kez daha ÇED olumlu raporu verilmesi, projeye bölgenin doğal hayatına zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkan Arhavililer tarafından protesto edildi.

Kavak Köyü’ndeki hidroelektrik santral inşaatının girişinde toplanan kalabalık, ‘MNG elini derelerden çek, Arhavi HES istemiyor’ pankartı açarak ‘HES’lere hayır’ sloganı attı.

‘Lütfetmişler’

arhavi-2

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyesi Osman Kabak, projede yeni bir ÇED olumlu raporu verilmesini gerektirecek bir değişiklik olmadığını belirtti.

Kabak şöyle konuştu: “Şimdi aynı ÇED raporunu allayıp pullayıp yeniden onayladılar. Yeni ÇED raporunda lütfetmişler, yüzde 11 olan can suyu miktarını da yüzde 13’e çıkarmışlar. Böylece mahkemenin durdurma kararının gereklerini yerine getirdiklerini söylüyorlar. Eski ÇED raporunda olduğu gibi şirketin karını maksimuma çıkarmayı amaçlayan, bilimsellikten uzak, yalan yanlış hesaplar yapılmış.”

Kabak HES ile Orçi ve Sidere deresinin tamamen kurutulacağını, iki köy ve bir mahallenin ise tahrip edileceğini de aktardı: “Bu derede yaşayan denizalası, kültürümüz, dere ile olan bağımız, projenin sosyal etkileri ve bizim dere sevdamız yok sayılmış. Buna razı olmayacağız. Yeniden ÇED iptal ve imar planı iptal davaları açıldı. Daha önce olduğu gibi bundan sonrada davaları kazanacağımıza inanıyoruz.”

Kabak, Artvin valiliğinin şirkete gece çalışma izni de verdiğinin altını çizerken, şirketin adeta yangından mal kaçırır gibi gece gündüz işe koyulduğunu söyledi.

‘İkinci ÇED değil, kaçak ÇED’

Arhavi Doğa Koruma Platformu avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu ise dava henüz tamamlanmadan projeye jet hızında yeni bir ÇED olumlu raporu verildiğini aktardı.

Okumuşoğlu, “Türkiye’de hukuka olan saygının artık tümden bittiği, isteyenin canının istediğini gibi çalışabildiği bir süreci yaşıyoruz. İkinci ÇED raporu bize göre ‘Kaçak ÇED’ raporudur. Yazık Türkiye’nin hukukuna, yazık bu insanların yaşam hakkının ihlal edilmesine. Tüm canlıların yaşam hakkının yok sayılarak sürdürülen bu çalışmalardan utanç duyuyorum” dedi.

Kavak HES projesi nedir, tepkilerin sebebi ne?

arhavi-4

Kamilet Vadisi’nde iki yıl önce yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesiyle, Çifteköprü ve Kapisre derelerinin sularının 5 kilometre boyunca tünel ve borularla Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak Kavak Hidroelektrik Santrali’ne taşınması amaçlanıyor.

Üretilecek elektriğin aynı bölgede kurulacak santralle dağıtılması planlanırken, Arhavi Elektrik Üretim Şirketi imar mevzuatı uygun olmadığı için belediyeye başvurdu.

Arhavi Belediyesi de, santral projesine özel 4 Eylül 2013 günü imar değişikliği kararı aldı. CHP’li Belediye Meclisi üyelerinin karşı çıkmasına rağmen AK Partili üyelerin oy çokluğu ile, daha önce tarım alanı olan Cumhuriyet Mahallesi’nin bir bölümü, ‘Konut dışı kentsel çalışma alanı’ ilan edildi.

Bölge halkı, ilk gününden itibaren Kavak HES projesine protesto ve eylemlerle karşı çıktı, eylemler yaz boyu sürdü.

Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından Rize İdare Mahkemesi’nde açılan davada ‘ÇED olumlu’ kararının ekosistem, bitki örtüsü ve yaban hayatını olumsuz etkileyeceği ve can suyu miktarının yetersiz olduğu belirtilerek yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Mahkemenin isteği doğrultusunda rapor hazırlayan bilirkişi heyeti, “Can suyu hesaplamalarında hile yapılarak miktarın düşük gösterildiği, Bakanlığın yanıltılarak ÇED raporunun onaylatıldığını” tespit etmişti.

‘Can suyu’, HES’ler nedeniyle suyun boru ve tünellerin içine hapsedilmesinden sonra kalan miktara deniyor.