(İleri Haber – 10 Mayıs 2015)

2 Mayıs’ta kuruluşunu gerçekleştiren Dersim Ekoloji Meclisi dün ilk eylemini gerçekleştirdi. Dersim’in Pertek ilçesine bağlı Koçpınar Köyü’nde 5 yıl boyunca ALAMER şirketi tarafından işletilen mermer ocağı köylünün tepkisi ve mücadelesi sonucu kapatılmıştı. Bu kez de civardaki birkaç farklı noktada işletilmeye başlanan mermer ocakları köylülerin hayatını zorlaştırmaya ve bölgede geri dönüşü olmayan bir tahribata yol açmaya devam ediyor. Koçpınar ve çevre köylerin kurduğu Koç-Der ve Dersim Ekoloji Meclisi mermer ocağının bulunduğu yerde bir basın açıklaması düzenleyerek mermer ocakları kapatılana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini duyurdu.

Köylülerin yoğun katılımının gerçekleştiği eylemde, KOÇ-DER başkanı Şükrü Abay, kendilerinin de köylerde ekoloji meclisleri kuracaklarını söyledi. Eylem sırasında ‘Sermaye defol, bu topraklar bizim’, ‘Dersim onurdur, onuruna sahip çık’ sloganları atıldı. Dersim Ekoloji Meclisi adına konuşmayı Devrim Yücel yaptı.

HTKP ve HAZİRAN’ın da içinde olduğu Dersim Ekoloji Meclisi çok sayıda siyasi parti ve dernek temsilcisi ile ekoloji mücadelesine katılmak isteyen Dersimlilerden oluşuyor. Meclis amacını, Dersim’deki ekolojik tahribata son vermek, çevre mücadelesini ortaklaştırıp büyütmek ve ülkede ekolojik mücadele yürüten diğer oluşumlarla dayanışma içinde olmak olarak açıkladı.