(Gülsen Candemir / Birgün – 11 Mayıs 2015)

Uzmanlar, İzmir Gaziemir’deki eski kurşun fabrikası arazisinde bulunan nükleer atıkların derhal imha edilmesi konusunda uyarıyor

İzmir’in Gaziemir ilçesindeki eski kurşun fabrikası arazisinde yağmur yağışıyla dumanların yükseldiğinin görülmesiyle inceleme başlatılmış, 2012 yılında fabrika ortaklarının anlaşmazlığı ile ortaya çıkan nükleer atıklar iddiası, doğrulanmıştı. Kurşun fabrikasının yanında geçen haftasonu düzenlenen forumda çevirecek mahalledeki nükleer atıklar ve tehlikeleri konuşuldu.

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nden Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgil, Gaziemir’in dışında, Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Kisir Köyü’nde ve Manisa Köprübaşı’nda da radyasyon tespit ettiklerini belirtti.

‘ATIK ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİRECEKLER’

Aliağa’ya yasadışı yollar ile getirilen atıkların burada işletildiğini belirten Küçükgil, ülkenin bir nükleer atık çöplüğüne döndürülmeye çalışıldığını ifade etti. Küçükgil, Gaziemir için tek çözümün atıkların başka bir yere taşınarak uygun yöntemler ile imha edilmesi olduğunu belirtti.

‘SANTRAL İNTİHAR OLUR’

Jeofizik yüksek mühendisi Erhan İçöz, nükleer atıkları imha edemeyen devlet kurumu TAEK’in nükleer santraller kurmasının bir intihar olduğunu ifade etti.