(Diken – 13 Mayıs 2015)

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan faciada hayatını kaybeden 301 madenci ve yakınları için adalet yolunun AKP tarafından tıkandığını yazdı.

Örgütün Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın birinci yıl dönümünde ‘Maden Faciası Kurbanları için Adalet‘ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Türkiye tarihinin en büyük maden felaketinden bir yıl sonra Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti, kurbanlar ve aileleri için adalet yolunu tıkıyor” ifadeleriyle başlayan yazıda, ilk duruşması 13 Nisan’da görülen Soma davası da hatırlatılıyor.

‘Devlet kendisini koruyor’

Sinclair-Webb, kazada oğlu kaybeden emekli bir madencinin, “Başbakan kazanın kader olduğunu, bu işin doğası olduğunu söyledi, ama bizi kandıramazlar. Bu bir katliamdı. Önlenebilirdi, devlet kendisini koruyor” sözlerini de aktarıyor.

Hükümetin gelecekte iş güvenliği yasaları ve yönetmeliklerinin uygulayacağı taahhüdü ve şirketleri çalışanlarına bireysel kaza sigortası yapmaya zorlaması ölen madencilerin ailelerini teselli etmekte yetersiz; kaybettikleri oğlullarını, eşlerini de geri getiremeyecek” denilen yazıda, devletin özel şirketlere ucuza verdiği işletme lisanslarıyla sorumluluktan sıyrılacağını ummasının hem ahlaken hem de hukuken yanlış olduğunun altı çiziliyor.

‘Devlet görevlileri hakkında şeffaf bir soruşturma yürütülmeli’

7 Haziran seçimlerinin ardından kurulacak yeni hükümetin yapması gereken ilk şeyin Soma’da sorumuluğu olan devlet görevlilerinin şeffaf şekilde araştırılması olduğunun belirtildiği yazı, şu ifadelerle sonlanıyor: “Hükümetin, yeni yasalar çıkarmanın ötesinde, hesap verebilirlik ilkesinin tam anlamıyla işletilmesini desteklemesi, Soma faciasından ders çıkartmaya hazır olunduğunu ve Türkiye’nin madenlerdeki yüksek ölüm oranlarının altında yatan nedenleri göstermenin en etkili yolu olacaktır.”