Haber

Published on Mayıs 13th, 2015 | by Kuzey Ormanları Savunması

“Kaçak sarayın camlarıyla, 17 kez Soma tazminatı ödenirdi”

(Zete – 13 Mayıs 2015)

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Soma ile birlikte 2831 kişi işten çıkarıldı, tazminatları ödenmedi. İşten çıkarılanların ödenmeyen toplam tazminatı 42 milyon lira iken Kaçak Saray’ın 701 milyona mal olan camları ile işçilerin tazminatları 17 kez ödenirdi. 40 kişilik bir yaşam odasının 700.000 lira olduğunu biliyoruz. Kaçak Saray’ın peyzaj ve bakım maliyetine 40 kişilik yaşam odalarından 4750 adet yaşam odası yapılarak Türkiye’deki tüm madencilerin hayatı için adım atılabilirdi” dedi.

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma faciasının yıldönümünde, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan bir açıklama yaptı.

Mimarlar Odası, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki lüks mimari malzemelerini açıkladı. Saray’da kullanılan teak (tik) ağacından ahşap kaplamalar dudak uçuklatıyor. Teak ağacının altın kadar değerli olduğunu söyleyen mimarlar, kaplamaların yaklaşık bedelinin 200 milyon lirayı bulduğunu söyledi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan teak ağacı kaplamaları hakkında şunları söyledi:

“METREKARE MALİYETİ ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA”

“Kaçak konutun ana fuayesinin iki yanında vip koridorları ile girişler var, bu koridorlar ve fuayede ahşap kullanılmış durumda. Bu kaplamaların tamamı olmasa da bir kısmının teak ağacı dediğimiz malzemeden yapıldığını biliyoruz. Maden de altın neyse ağaçlar içerisinde teak ağacı da odur, altına eşdeğer bir ağaçtır. Teak ağacı 500 yıl dayanabilen anavatanı Güney ve Güney Doğu Asya (Myanmar) olan altın kadar değerli bir malzemedir. Batan Titanic gemisinin güvertesinde de kullanılmış malzemedir. Isıya ve neme karşı oldukça dayanıklı olan malzeme lüks yat yapımında da kullanılır Uzakdoğu tapınaklarında kolonlar olarak da kullanılır. Yer ve duvar kaplamlarında da kullanılan ağacın kesimi için bile 95-185 yıl geçmesi beklenir. Bu altın kadar değerli olan teak ağacının, Ana binada ve kaçak konutta da kullanılmış olduğuna dair bilgimiz var. İşlenmemiş bir metreküp teak ağacının maliyeti 10.000 eurodur. Duvar ve zeminde kullanılan 1’inci sınıf işlenmiş teak ağacının bir metrekaresi 500 euro civarındadır. Bir metrekaresinin maliyeti sadece asgari ücretten fazladır. Kaçak saray ve kaçak konuttaki kullanımları ile aşağı yukarı 200 milyonluk bir kaplama bedeli ile karşılaşıyoruz.”

“BİR TARAFTA EKMEK PARASI İÇİN ÖLENLER, DİĞER TARAFTA ŞATAFAT”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise “Bir taraftan halk yoksullukla, geçim sıkıntısı ile boğuşurken, diğer taraftan muktedirler şatafat, gösteriş içinde yaşadığını görüyoruz. 21. yüzyıl modern toplumlarına yakışmayan bu halk ve hükümet arasındaki uçurumun izahı mümkün bile değil. Kötü bir dönem yaşıyoruz, bir tarafta ekmek parasını kazanmak için hayatını ortaya koyanlar diğer tarafta lüks ve şatafat var” dedi.

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑