(BİA – 14 Mayıs 2015)

Cihangir’deki Roma Bostanı’nı permakültür tasarım ilke ve prensiplerine göre hazırlamak için bu pazar saat 10.00’da buluşma çağrısı yapıldı.

Cihangir’deki Roma Parkı’nda Roma Bostanı oluşturmak için bu Pazar günü (17 Mayıs)saat 10.00’da çağrı var.

Çağrıyı yapanlar kendilerini şöyle tanımladı; “Sen, ben, bizim oğlan, mahalle sakinleri, ‘bahçem terasım olaydı ne güzel olurdu’ diyenler, güle oynaya, toprakla çalışa çalışa Roma Parkı’na sahip çıkmak isteyenler.”

Cihangir merdivenlerin yanında, Roma Bahçesi olarak adlandırılan büyük yeşil alan birçok kez imara açılma tehlikesiyle karşılaştı.

Tehlikenin tamamen geçmediği alanda, doğa ile uyumlu bir sistem tasarımı olan ‘permakültür tasarım’ ilke ve prensiplerine göre Roma Bostanı oluşturma girişimi ortaya çıktı.

Ne yapmayı planlıyorlar?

490-296

romabostani.org sitesinde yapılması planlananlar şöyle sıralanıyor:

* Bostanda kendine yeten bir sistemin ilk basamaklarını oluşturmak istiyoruz.  Terasların bazılarında ağaç, ağaçcık, çalı, yer örtücü dikeceğiz.  Bitkiler ağırlıklı olarak  yenilebilir ve çok yıllık türlerden seçilecek; böylece dört mevsim kullanılabilir, az bakım isteyen bir ekosistem yolunda ilk adımlar olacak bunlar.

* Aklımızda biberiye, lavanta gibi küçük boylu çalılardan, meyve ağaçlarına, destek türlere, sebze fidelerine kadar geniş bir yelpaze var.

* Bostan sınırlarını belirginleştirmek, alanda koku olmasını ve çöp atılmasını engellemek için de doğal çit oluşturacak şekilde bitkilendirme yapacağız.

İlk adımlar

Pazar günü listesi ise şöyle:

* Alanı temizleme,

* Toprağı dikim koşullarına göre düzeltme,

* Fitilli yatak sistemi ile yükseltilmiş yatakları oluşturma,

* Fideleri sebze yataklarına dikme,

* Fidanları toprağa dikme,

* Kompost kutularını hazırlama,

* Kompost yapma,

* Tohum topu yapma,

* Bir dahaki buluşmada ‘ne yapmalı?’ diye düşünme. (BK)

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.