(Radikal – 17 Mayıs 2015)

Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde, kendilerine ‘Dilovası Demokratik Gençlik’ adını veren bir grup, bölgedeki kirlilik ve doğa katliamını protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. İlçenin batı kavşağından kent meydanına sloganlarla yürüyen gençler, ilçedeki kirliliğe sessiz kalan yetkilileri protesto etti.

Çevre ile ilgili çeaşitli sloganların yazılı bulunduğu pankartlar da taşıyan kalabalık, ilçe merkezinde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, bir süre önce Organize Sanayi Bölgesi Yolu’nda toprağın altına gömülü olarak bulunmasına rağmen, yetkililerin ‘yoldan geçen birileri atıvermiş’ diye geçiştirdikleri siyah renkli ve çuvallar içindeki atıkların nereden ve kim tarafından buraya getirilip gömüldüğünün açıklanmasını istedi. Tahlil sonuçlarının da açıklanmasını isteyen kalabalık, Dilovası’nda doğanın bilinçli olarak kirletildiği, halkın ilçeyi terk etmeye mecbur bırakılarak mağdur edilmek istendiğini ileri sürdü.

Türkçe ve Kürtçe sloganların da atıldığı protestoda gençler tüm doğaseverleri Dilovası’na davet ederek, “Gelin hep birlikte doğamıza sahip çıkalım. Doğayı yok edenler dünyanın sonunu getiriyorlar. Artık bunlara dur demenin zamanı geldi. Bu dünya bizim, hep beraber sahip çıkalım” dedi.
Kalabalık açıklamanın ardından dağıldı.