(Rıfat Doğan / İleri Haber – 18 Mayıs 2015)

Mimarlar Odası başta olmak üzere diğer meslek örgütlerinin dava açtığı ve ulaşım uzmanlarının itiraz ettiği 3. Havalimanı projesi, en çok onların hayatlarını etkiliyor. Toprakları ellerinden haraç mezat alınan, mera alanları yok edilen, tek geçim kaynakları tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiği Yeniköy’de proje için yapılan kazılar deyim yerindeyse köyün altını oyuyor.

Yeniköy 3. Havalimanı projesinin dibinde bulunan bir köy. TOKİ’nin acele kamulaştırmayla topraklarına el koyduğu köylüler çaresiz. Tapuların büyük bir bölümü 2B statüsünde kaldığı için iptal edilirken, ekili alanlar da proje alanında kalmış. Hayvanların otlatıldığı meralar da aynı şekilde yok olma noktasında. Geçim kaynaklarını kaybedenler, mandalarını satanlar ve köyden göç edenler. Daha dolgu çalışmaları yapılan 3. Havalimanı hayatları şimdiden değiştirmeye başlamış.

3havalimanı-rd2

Çiftçi Mustafa Bozkurt

İstanbul’un görünmeyen bir noktasında hummalı bir çalışma var. Hafriyat kamyonları yol boyunca kuyruk oluşturuyor. Biri geliyor diğeri gidiyor. Kuzey Ormanları Savunması ve basından arkadaşlarla birlikte yolculuğumuz 3. Havalimanı projesinden etkilenen Yeniköy’e doğru. Proje sahası o kadar büyük ki nerede başlayıp bittiğini göremediğiniz büyük bir çıkmazda hissediyorsunuz. Yolda bizi çiftçi Mustafa Bozkurt alıyor ve tarımla uğraştığı bölgeye doğru götürüyor. Anlattıkları daha önce de duyduğumuz bilgilerden oluşuyor ancak gözle görünce durum farklılaşıyor. Çünkü hem projeyi hem de o projeyle değişen hayatları görüyorsunuz. Bozkurt, TOKİ’nin acele kamulaştırmayla elinden aldığı torpaklarında çilekten, domatese, fasulyeye kadar bir sürü sebze ve meyve yetiştiriyor. Buralara el konulmuş diyoruz “başka çarem mi var. Yetiştirmeyip ne yapacağım” diye soruyor.

1924 yılındaki mübadeleyle Selanik’ten gelen Bozkurt’un 100 dönüm arazisi varmış ama sadece tapulu olan 20 dönümü için TOKİ para ödemiş. Metrekaresine 80 ile 130 TL arası değer biçmiş. Kalan 80 dönüm ise 2B statüsünde o yüzden Bozkurt “bana beş kuruş hak vermediler” diyor.

3havalimanı-rd3

3. Havalimanı proje alanında kalan domatesler…

TARIM VE HAYVANCILIK BİTME NOKTASINA GELDİ

Bozkurt, sadece kendisinin değil köylünün topraklarına ait 350 tapudan sadece 100’ne değer biçildiğini ve 250 tapunun iptal edildiğini anlatıyor. TOKİ mahkemeye başvurarak tapularımızı iptal ettirdi diyen Bozkurt ellerinde T.C tapusu olmasına rağmen topraklarının ellerinden alındığını belirtiyor. Mahkeme süreci ise sonuçsuz kalmış durumda. Bu karara itiraz hakları da bulunmuyor. Bozkurt, köyde bin 500 kişinin yaşadığını, 1924’te mübadeleyle geldiklerini anlatıyor. Köyün temel geçim kaynakları tarımcılık ve hayvancılık. Bozkurt, projeyi gösterip “şimdi bunların hepsini kaybediyoruz” diyor ve ekliyor:

“Tarım alanlarımız sebze ve meyve ekilen arazilerimizin yüzde 90’ı 3. Havalimanı projesi nedeniyle yok olacak. Hayvanların otlatıldığı meralar aynı şekilde bu proje sahasında kaldı.”

3havalimanı-rd4

Yol boyunca kuyruk oluşturan hafriyat kamyonları…

 

MANDALAR SATILIYOR ÇÜNKÜ MERALARI YOK OLUYOR 

3havalimanı-rd5

Mandalara bakan Müslüm Aybaş

Bozkurt ile Yeniköy merkeze doğru yol alıyoruz. Yolda mandalara bakan Müslüm Aybaş ile karlaşıyoruz ve ayaküstü sohbete başlıyoruz. 5 yaşından beri mandalara bakıyor. O da mandalarını satmak zorunda çünkü mera alanları proje nedeniyle yok olma noktasına geldiği için artık otlatacak yer bulamıyor. Aybaş, “Biz hayvancılıkla geçiniyoruz. Köyün her tarafını acele kamulaştırmayla aldılar. Evimizin dibine kadar geldiler. Ben buna karşı elimden geldiğince mücadele etmeye çalışacağım. Bundan başka bir çarem yok” diyor.

DOMUZLAR NEDEN ŞEHRE İNDİ?

Devam ediyoruz. Köyde bir kahvede oturuyoruz. Yıllarca esnaflık yapan Hayri Koyuncu, Mustafa Bozkurt ve bir kaç kişiyle daha proje sahasına gidiyoruz. Koyuncu, yolda önümüze çıkan bitki türlerini anlatıyor. Onun verdiği sayıya göre 5 bin bitki türü var. Proje kapsamındaki kazılar köyün dibine kadar gelmiş durumda. Koyuncu “resmen kuşatıldık. Köyün altını oydular” diyor ve “yaban domuzları neden şehre indi” diye soruyor. Cevabını kendisi veriyor: Onların artık burada kalacak bir yeri yok da ondan. İstanbul’un kuzeyinde hayatlar değişmeye çoktan başlamış. Köylüler çaresiz. Bu çılgın proje bittiğinde ise nasıl bir görüntü çıkacağı şimdiden ortaya çıkmış gibi görünüyor.

3havalimanı-rd7

Yeniköy ve hemen dibinde devam eden kazı çalışmaları…

3havalimanı-rd6