(Cumhuriyet – 21 Mayıs 2015)

İstanbul Fatih’te bulunan 1637 yıllık tarihi Bozdoğan Kemeri’ne (Valens Su Kemeri) onlarca çivi ile tutturulmuş büyük ölçülerde bir seçim pankartı asıldı.

İstanbul Fatih’te, bugün İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu tepe ile Fatih Camii’nin bulunduğu tepe arasında uzanmakta olan ve Bozdoğan Kemeri olarak da bilinen Valens Su Kemeri’nin üzerine çivilerle takılan afiş, olayın duyulmasının ardından büyük tepkilere neden oldu.

İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden biri olarak kabul edilen su kemerinin üzerine asılan afişte hiç delik olmaması, dolayısı ile şiddetli rüzgarlarda kemeri devirebilme potansiyelinin olduğu gerçeği ise afişi asanlar tarafından gözardı edildi.

2

Arkeologlar Derneği söz konusu olay hakkında yaptığı açıklama şu şekilde;
PaleoBerkay Archaeology Pages de yayınlanan haberin ardından Valens su kemerine asılan seçim pankartını yerinde belgeledik. Su kemerinin iki cephesini neredeyse tamamen kapatan pankartın yapıya çok sayıda vida/çivi benzeri metal araçlarla sabitlendiği, vida/çivilerin doğrudan taş bloklar üzerine çakıldığı gördük. Pankart yapı üzerinden fiziksel olarak tahribata neden olduğu gibi, kentin kültürel mirasının önemli bir parçasını da örterek gizlemekte, kültür varlığının algılanmasını olumsuz etkilemektedir.

Romalılar tarafından İstanbul’da yaptırılan su kemeri. Roma İmparatoru Valens tarafından 4. yüzyılın sonlarında tamamlandı. Farklı dönemlerde Osmanlı Sultanları tarafından restore ettirilen su kemeri, şehrin önemli tarihi eserlerinden birisi konumunda.

4