(İleri Haber / Foto 2 & Basın Açıklaması : GOP Barınma Hakkı Meclisi – 21 Mayıs 2015)

İstanbul’da 4 milyon metrekaresi riskli alan edilen Gaziosmanpaşa’da mahalleliler, Gaziosmanpaşa Belediyesi önünde toplanarak rantsal dönüşüme “hayır” dedi.

İstanbul Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi ve mahalle sakinleri, kentsel dönüşüm bahane edilerek yıllardır oturdukları yerlerden gönderilmelerine ‘dur’ demek için Gaziosmanpaşa Belediyesi önünde toplandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12 mahallesi riskli alan edilerek kentsel dönüşüm uygulamasına başlanan Gaziosmanpaşa’da halk Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi’nin çağrısıyla toplanarak belediye binası önünde bir basın açıklaması yaptı. 2 polis ekibi ve 1 TOMA eşliğinde yapılan açıklamada meclis sözcüleri Süleyman Şahin, Canan Can ve Avukat Can Atalay söz aldı.

Kentsel dönüşümün mahalleliler açısından ne anlama geldiğini anlatan Avukat Atalay,barınma hakkına tüm vatandaşların sahip çıkmasını, açıklamaları uzaktan izleyen gecekondu sahiplerinin de mücadeleye katılmalarını istedi.

***

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

SAYIN DEĞERLİ GAZİOSMANPAŞALILAR, İSTANBULLULARgaziosmanpaşa rantsal dönüşüme hayır eylemi
SAYIN DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI
SAYIN DEĞERLİ KENT VE DOĞA AŞIKLARI,
KENTSEL DÖNÜŞÜM TALANLARINA KARŞI MÜCADELE VERENLER

ARTIK YETER DİYORUZ
DÜN DE DEDİK
BUGÜN DE DİYORUZ
YARIN DA DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

6306 SAYILI KANUNA DAYANARAK EVLERİMİZİ, SOKAKLARIMIZI, MAHALLELERİMİZİ, PARKLARIMIZI İNŞAAT MAFYASINA PEŞKEŞ ÇEKEN UYGULAMALARA

ARTIK YETER DİYORUZ

RİSKLİ ALAN KARARLARINA KARŞI DAVA AÇTIĞIMIZ HALDE,
MAHKEMENİN GEÇİCİ YÜRÜTME DURDURMA KARARI VERMESİNE RAĞMEN
BU KARARI TANIMAYAN, RİSKLİ ALAN EDİLEN MAHALLELERİ YİNE RİSKLİ ALAN İLAN ETME GAFLETİNE, CAHİLLİĞİNE DÜŞEN BAKANLAR KURULUNA

ARTIK YETER DİYORUZ.

SÜLÜN OSMAN GİBİ DAVRANAN,
İNŞAAT FİRMALARI ADINA EMLAK KOMİSYONCUSU GİBİ HAREKET EDİP
SÖZDE DEVLET ADINA HAREKET ETTİĞİNİ SÖYLEYEN
AMA GERÇEKTE EVLERİMİZİ TALAN İÇİN HALKI TEHDİT ETMEKTEN ÇEKİNMEYEN
GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ’NE

ARTIK YETER DİYORUZ.

 • BUGÜN BURADA, TÜRKİYE’NİN BİR ÇOK YERİNDE OLDUĞU GİBİ HALKIN EVİNİ, SOKAĞINI, MAHALLESİNİ, PARKINI, DOĞASINI TALAN ETMEK İÇİN İNŞAAT MAFYASI İLE İŞBİRLİĞİ YAPAN, HERKESİN “ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI” DİYE BİLDİĞİ, BİZLERİN İSE “BETON BAKANLIĞI” DİYE ADLANDIRDIĞI BİR KURUMUN, GAZİOSMANPAŞA’DA HALKIN EVİNİ, SOKAĞINI, MAHALLESİNİ, PARKINI TALAN ETMEK VE ETTİRMEK İÇİN 10 MAYIS 2015 TARİHİNDE TEKRAR RİSKLİ ALAN İLAN ETTİRDİĞİ BAĞLARBAŞI, SARIGÖL, YENİDOĞAN MAHALLELERİNİ SAVUNMAK İÇİN TOPLANDIK.
 • 26 OCAK 2013 TARİHİNDE RİSKLİ ALAN İLAN EDİLEN GAZİOSMANPAŞA’NIN MAHALLELERİNİ TALANA KARŞI KORUMAK İÇİN GELDİK.MEVLANA’YI, KARAYOLLARI’NI, SARIGÖL’Ü, YENİDOĞAN’I, YILDIZTABYA’YI, BURSA MAHALLESİ’Nİ, PAZARİÇİ’Nİ, FEVZİK ÇAKMAK’I, KAZIM KARABEKİR’İ, YENİ MAHALLE’Yİ
  KORUMAK İÇİN; BU MAHALLELERDE YAPILAN – YAPILMAK İSTENEN TALANLARA KARŞI DİRENMEK İÇİN BİR ARADAYIZ.
 • 24 ŞUBAT 1984 YILINDA ÇIKARILAN 2891 SAYILI İMAR AFFI KANUNU’NUN VATANDAŞA TANIMIŞ OLDUĞU TAPU ALMA HAKKINI TANIMAYAN, DİLEKÇELER VERDİĞİMİZ HALDE HALKI OYALAMAYA ÇALIŞAN GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ’NE TAPU TALEPLERİMİZİ İLETMEK İÇİN BURADAYIZ.

 

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASA VE YASALARINA UYGUN OLARAK VERİLEN TAPULARIMIZI HİÇE SAYAN, TAPULU EVLERİMİZİ TALAN EDEN HÜKÜMETE, ANAYASA VE YASALARI HATIRLATMAK, TAPUNUN NE OLDUĞU GÖSTERMEK İÇİN BURADAYIZ.

 

 • GAZİOSMANPAŞA’NIN ESNAFINI AVM ÇETESİNE KURBAN EDEN, ESNAFI YOK EDİP AVM’LERİ GÖĞE ÇIKARAN ZİHNİYETE HADLERİNİ BİLDİRMEK İÇİN BURADAYIZ.

 

 • GAZİOSMANPAŞA’DA EV SAHİBİ OLMASA DA BURADA KİRACI OLARAK OTURAN KOMŞULARIMIZIN HAKLARINI SAVUNMAK İÇİN, KENTSEL DÖNÜŞÜM BAHANESİYLE SADECE EV SAHİPLERİNİ DEĞİL KİRACILARI DA KOVACAK, GAZİOSMANPAŞA’DAN SÜRECEK UYGULAMALARA DİRENMEK İÇİN BURADAYIZ.

 

 • HERŞEYDEN DAHA ÖNEMLİSİ TÜRKİYE’NİN DE ALTINA İMZA ATTIĞI ULUSLARARASI ANTLAŞMALARLA KORUNAN BARINMA HAKKIMIZI SAVUNMAK İÇİN BURADAYIZ.

 

 • SADECE BİZ İNSANLARI DEĞİL, İLÇEMİZDE YAŞAYAN CANLILARI DA KORUMAK İÇİN BURDAYIZ.
  SOKAKLARIMIZDA DOLAŞAN KEDİLERE, KÖPEKLERE SAHİP ÇIKMAK
  BAHÇELERİMİZDE, YOL KENARLARINDA, PARKLARIMIZDA BULUNAN AĞAÇLARIMIZI, ÇİÇECEKLERİMİZİ İNŞAAT MAFYASININ ZULMÜNDEN KORUMAK İÇİN BURADAYIZ

 

 • BİZLER BURADAYIZ

 

ÇÜNKÜ
KENTİMİZE VE DOĞAMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ
HÜKÜMET, GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ VE İNŞAAT FİRMALARI ARASINDA VAR OLAN İŞBİRLİĞİ İLE TALAN EDİLMEK İSTENEN YAŞAM ALANLARIMIZI, BU TEK DİŞİ KALMIŞ BETON MAFYASINDAN KORUMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

 

DİNİ BETON, İMANI RANT OLAN BU RANT VE TALAN LOBİSİNE KARŞI

EVLERİMİZİ, SOKAKLARIMIZI, MAHALLELERİMİZİ KORUYORUZ.

 

BURADA, ÖNÜNDE TOPLANMIŞ OLDUĞUMUZ GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ, İLÇENİN ÜÇTE BİRİ OLAN 4,3 MİLYON METREKARE’LİK BİR ALANDA 120.000 İNSANI HİÇE SAYARAK, ONLARIN GEÇMİŞİNİ YOK SAYARAK BİZ GAZİOSMANPAŞALILARI GAZİOSMANPAŞADAN SÜRMEK, BİZLERİ BURALARDAN KOVMAK İÇİN TALAN LOBİSİ, RANT LOBİSİ VE İNŞAAT MAFYASI İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAKTADIR.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BAHANESİYLE EVLERİMİZİ ELİMİZDEN ALMAK İÇİN BİZLERİ TEHDİT ETMEKTE, ÖNÜMÜZE SÜRDÜKLERİ SÖZLEŞMELERİ VE VEKALETNAMELERİ İMZALATMAK İÇİN BASKILAR YAPMAKTA, EVLERİMİZİ BİZLERE TEKRAR SATMANIN HESAPLARINI YAPMAKTADIR.

HALK İÇİN HALKA HİZMET ETTİĞİNİ SÖYLEYEN
ASLINDA İNŞAAT MAFYASINA HİZMET EDEN GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ,
GAZİOSMANPAŞA’DA YAŞAYAN BİZLERİN EVİMİZİ ELİMİZDEN ALARAK BİZLERİ BORÇLANDIRMAKTA,
EVLERİMİZİN, SOKAKLARIMIZIN BULUNDUĞU YERLERİ İNŞAAT FİRMALARINA PEŞKEŞ ÇEKMEKTE
BUNUN ADINA DA “HALK İÇİN YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM” DEMEKTEDİR.

BORÇLANAN, FAİZ LOBİSİNİN PENÇESİNE DÜŞEN VE DÜŞECEK OLAN GAZİOSMANPAŞALILARI İSE GELECEKTE BORÇ BATAĞI BEKLEMEKTEDİR.

KENDİ KESESİNİ DOLDURMAK İÇİN ÇABA GÖSTEREN BELEDİYE İSE
BETON BAKANLIĞININ VERMİŞ OLDUĞU YETKİ İLE SÜLÜN OSMAN GİBİ HAREKET ETMEKTE, EMLAK KOMİSYONCUSU GİBİ DAVRANMAKTADIR.

BÜTÜN BUNLARA “ARTIK YETER” DEDİK VE DEMEYE DE DEVAM EDİYORUZ

BİZ GAZİOSMANPAŞALILAR NE Mİ İSTİYORUZ?

 • ÖNCELİKLİ OLARAK ADINA KENTSEL DÖNÜŞÜM DENİLEN AMA ASLINDA BİR “TALAN VE RANT DÖNÜŞÜMÜ” OLAN BU UYGULAMALARIN DERHAL SON BULMASINI, ÇIKARILAN YASALARIN İPTAL EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.
 • HALKI TEHDİT EDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM TALAN OFİSLERİNİN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ.
 • YASAL OLMAYAN YOLLARDAN EVLERİMİZDEN BETON ÖRNEKLERİ ALMAYA ÇALIŞAN BELEDİYENİN İNŞAAT MAFYASI GİBİ DAVRANMAYA SON VERMESİNİ İSTİYORUZ.

HATTA GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİNİN BAŞKANI HASAN TAHSİN USTA, 8 MAYIS 2015 TARİHİNDE MAHALLELERİMİZİ İNCELEMEYE GELEN HAKİM VE BİLİRKİŞİ HEYETİNE BİLE “YASAL OLMAYAN YOLLARDAN VATANDAŞIN BİNALARINDAN ÖRNEKLER ALDIKLARINI” SÖYLEMİŞ, YAPTIKLARI SUÇU GİZLEME İHTİYACI BİLE HİSSETMEMİŞTİ.

 

SAYIN GAZİOSMANPAŞALILAR,
SAYIN DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,
SAYIN DEĞERLİ KENT VE DOĞA AŞIKLARI,
TALAN VE RANT LOBİSİNE KARŞI DOĞAYI VE KENTİMİZİ KORUMAK İÇİN MÜCADELE EDENLER

İKİ SENEDİR GAZİOSMANPAŞA’DA
EVLERİMİZİ, SOKAKLARIMIZI, MAHALLELERİMİZİ KORUMAK İÇİN NASIL MÜCADELE ETTİYSEK
BUNDAN SONRA DA GAZİOSMANPAŞAYI KORUMAK İÇİN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ.
POLİS İLE TOMA İLE GÖZÜMÜZÜ KORKUTMAYA KALKAN
GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ’NE VE BETON BAKANLIĞINA KARŞI

HER KESİMİN EVİNİ, SOKAĞINI, MAHALLESİNİ KORUMAK İÇİN
MÜCADELE ETMEYE DURMADAN, YILMADAN DEVAM EDECEĞİZ.

70 YAŞINDAKİ TEYZELERİMİZİ, AMCALARIMIZI TEHDİT EDEN GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİNE KARŞI,
AMCALARIMIZIN, TEYZELERİMİZİN HAKLARINI

HEM SOKAKTA HEM DE HUKUK ALANINDA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
EVET YANLIŞ DUYMADIN EY BELEDİYE, EY BETON BAKANLIĞI

TÜRKİYE’NİN BİR ÇOK YERİNDE OLDUĞU GİBİ HALKA RAĞMEN ÜÇ BEŞ BÜROKRAT İLE ÜÇ BEŞ İNŞAAT MAFYASI MENSUBUNUN HAZIRLAYIP ÖNÜMÜZE KOYDUĞU BU TALAN YASALARINA, TALAN PLANLARINA KARŞI HEM HUKUK ALANINDA HEM DE SOKAKTA MÜCADELE EDECEĞİMİZİ TEKRAR TEKRAR BEYAN EDİYORUZ.

GAZİOSMANPAŞA’DA 120.000 İNSANIN GEÇMİŞİNİ YOK EDECEK, GELECEĞİNİ KARARTARACAK, İNSANLARI BORÇ BATAĞINA SOKACAK, FAİZ LOBİLERİNİN KUCAĞINA İTECEK İNŞAAT MAFYASI İLE ONLARA HİZMET EDENLERİ İHYA EDECEK BU PROJELERE NASIL İKİ SENEDİR EV EV, SOKAK SOKAK, MAHALLE MAHALLE  DİRENDİYSEK  BUNDAN SONRA DA DİRENECEĞİMİZİ, “TEK DİŞİ KALMIŞ BU İNŞAAT MAFYASI ÇAKALLARINA” VE ONLARA HİZMET EDEN “DEVLET ADAMI KILIKLI ÜÇ KAĞITÇILARA”,  “HALKI SATAN SÖZDE BELEDİYELERE” KARŞI MÜCADELE EDECEĞİMİZİ TEKRAR TEKRAR SÖYLÜYORUZ.

UNUTMAYIN Kİ “ BİZLER ALNI AK, YÜZLERİ PAK” GAZİOSMANPAŞALILAR OLARAK
İNŞAAT MAFYASININ AYAKKABI KUTULARINA HİZMET EDEN BETON BAKANLIĞINA,
GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİNE VE ONLARIN AYAK İŞLERİNİ YÜRÜTEREK HALKI TEHDİT EDEN ZORBALARA BOYUN EĞMEDİK, EĞMEYECEĞİZ DE.

BİR METREKARE YEŞİL ALAN GÖRDÜĞÜNDE SALDIRAN İNŞAAT MAFYALARI,
O YEŞİLLİĞİ YOK ETMEK İÇİN İNŞAAT MAFYASINA HİZMET EDEN
BAKANLIKLAR,  BELEDİYELER BİLSİNLER Kİ

BU HALKIN KENT VE DOĞA AŞKI BİTMEDİ, BİTMEYECEKTE…
EVİNİ, SOKAĞINI, MAHALLESİNİ, PARKLARINI, ORMANLARINI İÇİNDEKİ CANLILARLA BİRLİKTE KORUMAK İÇİN BUGÜN NASIL ELİNDEN GELENİ YAPIYORSA YARINDA YAPACAK…

SELAM OLSUN
KENT VE DOĞA AŞKI İLE EVİNİ, SOKAĞINI, MAHALLESİNİ SAVUNAN HERKESE.

 

GAZİOSMANPAŞA BARINMA HAKKI MECLİSİ
WWW.AFETYASASI.COM