(Nilay Vardar / BİA – 21 Mayıs 2015)

Danıştay, Kapadokya’nın zirve noktası olan Uçhisar’da silüeti bozan ve yapımına başlanan Arinna Otelin ruhsatının iptal etmeyen mahkeme kararını bozdu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Uçhisar’da silüeti bozan Arinna Otelin ruhsatının iptalini yargıya taşımıştı. Ancak Kayseri  2. İdare Mahkemesi odanın iddialarının aksine, otelin silüeti bozmadığına dair karar vermişti.

Danıştay 6. Dairesi, idari mahkemesinin kararını yeniden keşif yapılması için bozdu.

Hatırlanacağı gibi 2013 yılı yaz aylarında Nevşehir Koruma Kurulu üyelerinin tamamı görevden alınmıştı.

Bakanlık da oteli soruşturuyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kurul görevden alındığı için Kültür Bakanlığının aynı otelle ilgili soruşturma raporu hazırladığını ve o rapordaki tespitlerle idare mahkemesinin tespitlerinin zıt olduğunu söyledi.

“Açtığımız davada 2.İdare mahkemesi aşamasında yapılan keşifte, bilirkişiler, Uçhisar’da yapılan Arinna Oteli’nin silüeti bozmadığı, kamu yararına planlama ilkelerine, mevzuata koruma kurul kararlarına uygun olduğunu savundu. Mahkeme  bilirkişi raporuna istinaden, açtığımız davayı reddetti. Biz de temyiz ettik. Bu arada Koruma kurulunun görevden alınması ile başlayan süreçte, konunun Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulunca incelendiğini, soruşturma konusu yapıldığını öğrendik ve davamız olduğunu belirterek soruşturma raporunu istedik. Bakanlık bize soruşturma raporlarını gönderdi.

Bilirkişilere suç duyurusu

“Bakanlığın hazırladığı soruşturma raporunda, davamızın reddedildiği bilirkişi raporunun tam aksine tespitler vardı.Davamızın temyiz aşamasında, soruşturma raporunu Danıştay’a sunduk  ve kararın bozulmasını talep ettik. Bilirkişiler hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Danıştay 6. Dairesi İdari mahkemesinin kararını birbirine zıt tespitler nedeniyle yeniden keşif yapılması için bozdu.”

Kapadokya’nın otellerle başı dertte

Peribacalarıyla ünlü ve UNESCO’nun korunması gereken dünya miras listesinde hem “doğal” hem de “kültürel” özelliği ile yer alan Kapadokya son yıllarda plansız yapılaşma ile boğuşuyor. Bölgede geleneksel mimariyi, kentin silüetini bozan, sayıları hızla artan ve bölgeyi insansızlaştıran otellerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bunlardan ikisi de bianet’in gündeme taşıdığı doğal yapıya zarar verdiği için halkın tepkisiyle inşaatı durdurulan Arinna Lodge Otel ve yanındakiCCR Hotels. Danıştay, doğal yapıya zarar verdiği için CCR Hotels’in inşaatının da  yürütmesini durdurmuştu.