(Sendika – 23 Mayıs 2015)

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde belediyenin imar değişikliğiyle önünü açtığı, ancak Rize İdare Mahkemesi’nin, ‘ÇED olumlu’ raporunun yürütmesini durdurduğu ilçe merkezindeki Kavak HES projesi için can suyu miktarını sadece yüzde 2 artıran firmaya ikinci kez ‘ÇED olumlu’ raporu verilmesine tepkiler sürüyor.

Arhavi Doğa Koruma Platformu’nun çağrısıyla biraraya gelen yaklaşık bin kişi bugün (23 Mayıs) mahkeme kararını ve HES projesini protesto etti.

“MNG şaşırma, atmacayı kızdırma” pankartı açan kitle sık sık “Direne direne kazanacağız”, “MNG elini deremizden çek” sloganları attı, çevredeki yurttaşlar ise alkışlarla eyleme destek verdi.

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyesi 8 kadının ayrı ayrı bölümlerini okuduğu açıklamada, dereler özgür akıncaya kadar nöbette, direnişte ve dere başlarında olacakları mesajı verildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Arhavi halkı verdiği mücadeleyle 2 yıl önce bu projeleri durdurdu bugün yine başımıza bela olan Arhavi’nin doğasını talan eden Kavak Hes projesine karşı direneceğiz ve Hes belasını Hesçileri kentimizden kovacağız

Halkevleri, Ögrenci Kolektifleri, HDP, CHP, Birleşik Haziran Hareketi ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur eyleme destek verdi. Eylem horonlarla son buldu.