(Diken – 24 Mayıs 2015)

Manisa’nın Soma ilçesinin Yırca köyünde Kolin Grubu’nun hukuksuzca kestiği zeytin ağaçları yerine yeni fidanlar dikilmeye devam ediliyor. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, ibret olsun diye 6 bin 666 ağacın yeniden dikileceğini söyledi.

Kolin Grubu termik santral uğruna mahkeme sürecinin tamamlanmasını beklemeden 7 bine yakın ağacı köklemişti.

Kolin Şirketine karşı direnişini zafere taçlandıran Yırca’da, bir kez daha fidan dikme şenliği yapıldı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Greenpeace üyeleri, Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP), Bursa DOSAB Termik Santrali’ne Hayır Platformu ve Çiftçi-Sen üyeleri ve Yırca Mahallesi köyülerinin katıldığı direnişte, ağaç dikimine zamanla devam edeceği vurgulandı.

yırca-dikimşenliği2

CHP Özgür Özel, Yırca köylülerinin, kadınlarının cesareti ve karalılığı olmadan bu zaferin elde edilemeyeceğini vurgulayıp, “Yırca’da kesilen zeytine fetva vermeyen, o konuda bir söz söylemeyen Diyanet İşleri Başkanı’ndan onun olumlu bir sözüne atarlanan muktedir Cumhurbaşkanına kadar ‘ibret olsun’ diye buraya o zeytin ağaçlarını söktükleri yerlere 6 bin 666 zeytin fidanı dikip yetiştireceğiz” dedi.

Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın da bugüne dek kömürlü termik santrale karşı topraklarını korumak için verdikları mücadeleye destek verenlere teşekkür etti.

yırca-dikimşenliği3

Zafer ağacı

Özgür Özel, köylülerle diktikleri ilk zeytin fidanına ‘Zafer Ağacı‘ adını verdi. Kesilen ağaçların yerine beş dönüm arazide 100 zeytin fidanı dikilip, can suyu verildi.