(Ömer Şan / sendika.org – 29 Mayıs 2015)

Deniz doldurularak yapılan Karadeniz Sahil Yolu’nun ardından, yine deniz dolgusuyla yapılan Ordu-Giresun Havaalanı ve şimdi de zaten kent merkezinin yarısına yakını dolgu olan Rize için dolgu onayı çıktı

Karadeniz’in başı ne HES’lerden, ne yol çalışmalarından ve ne de doğa katliamlarından kurtuluyor.

Neredeyse bütün vadilerinde ve su yataklarında HES projesi geliştirilen Doğu Karadeniz’in yaylalarının ise ‘Yeşil Yol’ adı verilen yol projesiyle birleştirilmesi planlanıyor.

HES projeleri ve halk arasında ‘Yeşil Yok’ olarak da adlandırılan yaklaşık 2 bin 500 km’lik yayla yolu projesinden önce ise tamamına yakını deniz dolgusu ile yapılan Karadeniz Sahil Yolu projesinin yarattığı deniz ve doğa tahribatı ise hala devam ediyor.

Bütün bu çalışmalara karşı yurttaşların açmış olduğu davalar ve demokratik tepkiler devam ederken; deniz dolgusu ile yapılan ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birlikte açtığı, deniz dolgusu ile yapılan Ordu-Giresun havaalanından sonra Rize’de de yeni bir dolguya izin çıktı.

Bakanlık onay verdi!

Edinilen bilgiye göre, kent merkezinin neredeyse çoğunluğu deniz dolgusu ile kazanılan Rize’de, kent merkezinin genişletilmesi için yeni deniz dolgusu yapılmasına bakanlıktan da onay çıktı.

Buna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize Belediyesi öncülüğünde projelendirilen ancak ayrıntıları bugüne kadar kamuoyuna açıklanmayan ve bilinmeyen, 3 bin dönümlük deniz alanının doldurularak, karaya katılması ile yapılması planlanan ‘Büyük Rize Projesi’ için hazırlanan ‘Dolgu İmar Planı’na onay verdi.

Kentin kurulu bulunduğu ve şehir merkezinin yüzde 60’a yakın kısmının deniz dolgusu üzerinde bulunan Rize’de, yapılacak bu deniz dolgusu ile Rize’nin kıyı kenar çizgisi ve haritası da değişecek!

Proje ile ilgili düzenlenen tanıtım toplantısında projenin aşamaları ve ilk aşamada yapılacak olan ‘Mavi Şehir Projesi’ hakkında bilgiler veren Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, toplantıda sunumlar üzerinden projenin tanıtımını yaptı.

Tanıtılan projenin, 17 farklı kurumdan 55 kişinin 10 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıkarılırken; projenin dolgu imar planının bin 150 sayfadan oluştuğu, projenin 1. etabında, cami-külliye, kütüphane, müze, çay çarşısı, stadyum, teleferik ve Üniversite Retreatif alanı oluşturulacağı kaydedildi.

Projenin 1. etabının 300 dönümlük bir alanda inşa edileceği 2. etapta ise toplamda 3 bin dönümü kapsayan deniz alanının doldurulacağı belirtilirken; Rize şehir merkezinin kurulu bulunduğu alana eş oranda gerçekleştirilecek dolgu alanında kesinlikle özel mülkiyetlere izin verilmeyeceğinin altı da çizildi.

Seçim projesi mi?

Projenin hazırlanması ve uygulamaya konulması aşamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oldukça duyarlı davrandığı ve Rize’nin kara sınırını 3 bin dönüm genişletecek olan projeyi yakından takip ettiği de belirtildi.

7 Haziran Genel Seçimleri öncesine denk getirilen projeyle ilgili tanıtım toplantısında konuşan AKP Rize Milletvekili ve Milletvekili Adayı Hasan Karal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projeyi yakından takip ettiğini belirterek, projenin kendisine sunulduğunu ve projenin onayladığını belirtti.

Yüzde 60’ı deniz dolgusu

Rize şehir merkezinin, üzerinde çok katlı binalarında bulunduğu yaklaşık yüzde 60’lık kısmı, 1970’li yıllardan başlayarak, 1990’lı yıllara kadar devam eden çalışmalarla deniz doldurularak elde edilen alan üzerinde kurulu bulunuyor.

İkinci deniz dolgulu havaalanı

Bilindiği gibi, Ordu-Giresun Havaalanının ardından Rize-Artvin arasında, Rize’nin Pazar ilçesinde yapımı planlanan ve proje çalışmalarının sürdüğü kaydedilen Rize-Artvin Havalimanı da deniz dolgusu yapılarak oluşturulması kararlaştırılmıştı.

rize4