(Birgün, F:Atlas – 28 Mayıs 2015)

İstanbul’daki Mega Projelere Karşı Kuzey Ormanları’nın kuzey köylerinden olan Yeniköy’de yarın buluşma yapılacak. Ormanlarda ise 250 milyon ağaç hala yaşıyor

Kuzey Ormanları’nda tam bundan iki yıl önce, temeli atılan 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Havalimanı gibi çılgın projelerinin yarattığı katliam yerinde izlenecek. Yarın İstanbul’un çeşitli yerlerinden kalkan otobüsler katliamın yaşandığı ormanlara gidecek.

ORMANLAR DİRENİYOR
Kuzey Ormanları Savunması’nın yaptığı açıklamada “İstanbul’u nefessiz ve susuz bırakarak yaşanmaz hale getirecek olan tüm katil megaprojelere karşı, Yeniköy’ün, Ağaçlı’nın, İstanbul’un yanında olmak için bir aradayız. Katil projelerin temelleri İstanbul’u fethedercesine atıldı ve doğa katliamı başladı. 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Havalimanı projeleriyle nefesimize, suyumuza, toprağımıza ve canlarımıza kıyanların asıl hedefi, İstanbul’un yaşam kaynağı olmak için 250 milyon ağacıyla hala direnen Kuzey Ormanları’nı ranta açmak! Kuzey Ormanları’nı ve köylerini, ‘kalkınma masalı’ adı altında dipsiz kuyu beton ekonomisini sürdürmek dışında bir amacı olmayan bu katil projelere terk etmiyoruz! 2 yıldır sürdürülen bu doğa katliamına karşı yaşamı savunmak için Yeniköy’e gidiyoruz.

3 AYRI OTOBÜS NOKTASI
Etkinlik için yarın saat 12.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi önü, 12.30 Zincirlikuyu metrobüs durağı ve 13.00’te Hacıosman metro istasyonu önünden otobüsler kaldırılacak.

***

İnşaatlar tam gaz
İstanbul’un kalan son ormanlarını da yok edecek projeler tüm hızıyla sürüyor. AKP Hükümetinin seçim propagandası olarak da kullandığı çılgın projelerden Kuzey Marmara Otoyolu’nda köprü giriş ve viyadükleri tamamlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Bağlantı yolları üzerindeki bölümlerin de imara açılacağı ortaya çıkmıştı. 2015 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanan 3. Köprü projesi ve temeli Mayıs ayında atılan 3. Havalimanı projesi için milyonlarca ağaç kesilmiş, hükümet bazı bölümlerdeki ormanların da taşınacağını iddia etmişti. Orman Mühendisi Prof. Ünal Akkemik ise bilimsel olarak bu kadar yoğun sıklıkta ağacın taşınamayacağı görüşünde.