(BirGün – 30 Mayıs 2015)

İkinci Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası bu hafta başlıyor. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin kent ve doğa direnişleri ile ortaklaşa düzenledikleri etkinlikler kapsamında, İstanbul’un ekolojik yıkım haritası açıklanacak, talepler ve çözüm için ortak mücadele tartışılacak.

Sendika.org’a konuşan ÇMO İstanbul Şube Başkanı Emine Girgin, etkinliklerin amacının “ekoloji mücadelesinin görünür kılınması, ortaklaştırılması, parkı, ağacı, suyu, toprağı için direnenleri bir araya getirerek ekolojik yaşamı birlikte kurma mücadelesine katkı verilmesini sağlamak” olduğunu söyledi.

Mücadele haftasının başlangıç tarihi 31 Mayıs’ın, Metni Lokumcu’nun Hopa’da HES karşıtı direnişte biber gazı ile öldürüldüğü tarih olduğunu, bitiş günü olan 5 Haziran’ın ise Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını vurguladı. Gezi Direnişi’nin de bu tarihte tüm ülkeye yayıldığını hatırlatan Girgin, “2013 yılında da Gezi Parkı direnişimizin kitleselleştiği ve Anadolu’da isyanın filizlendiği tarih olması açısından ekoloji mücadelesinin günü olarak anılmalı diye düşündük” dedi.

2014 yılı genel kurulunda aldıkları karar ile 31 Mayıs-5 Haziran haftasını Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası ilan ettiklerini söyleyen Girgin, tarih seçimine ilişkin “31 Mayıs HES direnişinde yoldaşımız Metin Lokumcu’nun Hopa’da biber gazı ile öldürüldüğü tarih. 5 Haziran ise yıllardır Dünya Çevre Günü olarak bilinmekte. ÇMO olarak olarak her 5 Haziran, çevre için mücadeleye çağrı yaptığımız gün olmuştu” dedi.

KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI İNCELENECEK

Girgin, program kapsamında AKP’nin “çılgın proje”lerinden Kanal İstanbul’un güzergâhının yerinde incelenerek akademisyenler tarafından değerlendirileceğini söyledi. Etkinliklerin ise 5 Haziran günü Yoğurtçu Parkı’nda ‘Halk soruyor TMMOB cevaplıyor’ forumuyla son bulacağını söyleyen Girgin, “Genel seçime 2 gün kala yapacağımız basın açıklamasında ekoloji mücadelesinin taleplerini vurgulayacağız” dedi.

ekolojik-yikimlarina-karsi-mucadele-haftasi-basliyor-48700-1