(KOS Medya – sendika.orgDHA)

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması, İstanbul’un katili “mega projelere” karşı ‘Katil projeleri durduracağız’  diyerek başlattığı kampanyayı  3. Köprü katliamının temellerinin atıldığı 29 Mayıs 2013’ün ikinci yıldönümünde 3. Havalimanı güzergahındaki Yeniköy’de ilan etti

Kuzey Ormanları Savunması, (KOS) ve İstanbul Kent Savunması (İKS) “Mega Projeler” adı altında İstanbul’u ve yaşam kaynağı kuzey ormanlarını yağmalayan katil projelere karşı yürüteceği kampanyayı bugün (29 Mayıs) başlattı. Katliam projesi 3. havalimanı güzergahında bulunan kuzey köylerinden Yeniköy’de yapılan basın açıklamasıyla kampanyayı başlattığını duyuran KOS, başlangıç eylemini 2013’te dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. Köprü’nün açılışını yaptığı gün olan 29 Mayıs’ta yaptı.

“İhtilalden beri bu kadar jandarmayı köyde görmemiştik!”

3. Havalimanı güzergahında bulunan, inşaat ve talan nedeniyle zarar gören Yeniköy’e Zincirlikuyu ve Sarıyer’den kalkan otobüslerle yola çıkan yaşam savunucuları yol boyunca uçsuz bucaksız hafriyat kamyonları zinciri ve eylem dolayısıyla inşaat bekçiliğine soyunan çevik ve jandarma otobüs ve TOMAları ile karşılaştı. Yeniköy’e ulaşan otobüsleri köylüler karşıladı.

Jandarma yığınağı Yeniköy’de de devam etti. Jandarma, kentli yaşam savunucularının Yeniköy ve Ağaçlı’dan gelen köylülerle yürüyüş yapacağı güzergah üstüne ve Yeniköy’ün ara sokakları dahil her tarafına barikatlarını kurdu.

22 2

Yeniköylü bir amcamız duruma “ihtilalden beri bu kadar jandarmayı köyde görmemiştik!” diyerek isyan etti. Jandarmaya tepki gösteren yaşam savunucuları, “Kuzey Orman köyleri yalnız değildir” yazılı pankart eşliğinde jandarma barikatlarının etrafından dolaşarak, köyün meralarında yürüdüler. Meralardan havalimanı inşaat sahası kapsamına alındığı için talan edilen bölgedeki tarım alanına geçen ve alana gitmek için tel örgüleri aşan yaşam savunucuları, “katliamın manzarası”na ulaştılar.

3 7 8

“Amaç rant, amaç Aeropolis” 

Yürüyüş esnasında yaşadıkları durum hakkında bilgi veren Zehra Bozkurt “Bahçelerimizi, tarlalarımızı bedavaya 10almak istiyorlar. Biz burada doğduk, evlatlarımızı burada büyüttük. O bahçeleri, tarlaları alacaklarsa, canımı alsalar daha iyi” dedi. Zehra Bozkurt’un 50 yaşındaki oğlu Mustafa Bozkurt ise “Zorda kalırsak köylerimizi terk edeceğiz. Bütün köylüler şehre göçerse, yediğiniz etleri, sütleri kim yetiştirecek; buğdayları, mısırları kim ekecek? Hepimiz şehre gidersek birbirimizi mi yiyeceğiz?” diye sordu. Bozkurt ayrıca 3. havalimanı projesinin ulaşım değil rant projesi olduğunu vurgulayarak amacın bir “havalimanı kenti” yaratmak olduğunu belirtti. Hafriyat kamyonlarının sürekli çalıştığı arazinin bir kısmını gören tepeden köyün tarım alanlarını gösteren Bozkurt, “100 tane tapuya bedel verdiler, 250 tane tapumuz 1 kuruş bedel ödenmeden alınıyor. Gerekçeleri ise tapuların orman tahdidi altında olması. Benim tapumu, bana 1 kuruş bedel ödemeden, rızamı almadan hangi güç elimden alabilir?” dedi.

1

Köylüler, yok edilen meralarına bakıyor

 

“Kuzey Köyleri yalnız değildir!”

Verilen bilgiler ardından yürüyüşle basın açıklamasının okunacağı yere ulaşıldı. Yaşam savunucuları adına basın açıklamasını, yine 3. havalimanı güzergahında yer alan Ağaçlı Köyü sakini Nezih Beceral ile Validebağ Savunması üyelerinden Özlem Çakman yaptı.

19Nezih Beceral açıklamada: “Şu an bir cinayet mahalinde bulunuyorsunuz. 3. havalimanının iş makineleri, bir köyün mera alanlarını, tarlalarını, ağaçlarını yok ediyor. Yeniköy öldürülüyor” diyen Beceral, “Bu mega projeler ile halka anlatılan her şey yalan. Bir ulaşım projesi olarak pazarlanan 3. havalimanı adı altında İstanbul’un kuzeyinde inşaat sektörü için bir cazibe merkezi yaratma girişimi, 3. köprü ve Kanal İstanbul ile birlikte bir paket. Bölgede toplu arazi alımları ve aracılar vasıtasıyla spekülasyon faaliyetleri tırmanmış durumda” şeklinde konuştu.

20Validebağ Savunması üyesi Özlem Çakman da, Yeniköylülerin içinde bulunduğu durumu, “Yeniköy’ün yüzde 30’una el koydular. Köyün tarım alanları, mera alanları, 3. havalimanının betonlarıyla örtülecek. Tepeliklerinde topraklar, havalimanı arazisi içinde kalan göletlere dolgu malzemesi yapılacak. Bu nedenle 7 Haziran seçimlerine günler kala, buradan, Yeniköy’den sesleniyoruz: Bizlere yalanlar anlatıp sonra gelip oy istemeyin” diye konuştu.

Basın açıklaması 2 sene ardından Gezi İsyanı’nı selamlayarak sonlandı: “Artık daha örgütlüyüz. Her yerdeyiz. Milyonlarca ağacı ile Kuzey Ormanları hala burada. Toprak, güneş, rüzgar, kuşlar, arılar hala burada. Kuzey köylüleri burada. İstanbul’un yaşam savunucuları burada. Siz defolup gittiğinizde buralar yeniden eskisi gibi olacak. Tam iki yıl önce Gezi Parkı’nda başlayan isyanın ayak seslerinin duyulduğu bu günde, İstanbul için bir işaret fişeği çakıyoruz. Katil mega projelerinize karşı bütün İstanbul’da başlatacağımız kampanyamızla yalanlarınızı bir bir anlatacağız. Kuzey ormanlarını, İstanbul’u ve yaşamı savunmaya devam edeceğiz!”

Basın açıklaması ardından “Her yer Taksim her yer direniş” ve “Kuzey Köyleri yalnız değildir” sloganları atıldı.

“Bana hayvanlarımı geri verin!”

Basın açıklaması ardından konuşan Hayri Koyuncu 25 dönüm tapulu arazisinin 3. havalimanı nedeniyle elinden alınacağını belirtip babasından kalan tapuları göstererek, arazilerinin birkaç yıl öncesine kadar mısır ve karpuz tarlası olduğunu anlattı.

Yaban hayvanları zarar vermesin diye mahsullerini nasıl koruduklarını anlatan Koyuncu, “Bugün ne tarlamız, ne bostanımız, ne de yaban hayvanlarımız kaldı. Bana hayvanlarımı geri verin” diye seslendi.

14 17 WP_20150529_15_40_43_Pro

Yürüyüşün ardından meralar arasından tekrar köye dönüldü, çaylar içildi, sohbet edildi. Ardından kentli yaşam savunucuları “jandarma olay yeri” aracının takibi eşliğinde otobüslerle köyden ayrıldı.

Yakında ayrıntıları paylaşılacak olan “katil mega projeleri durduracağız” kampanyamızın detayları için www.kuzeyormanlari.org’yi takip etmeye devam edin.

 

Yeniköy’de okunan basın açıklamamızın tamamı ise şöyle:

Basına ve Kamuoyuna

Şu an bir cinayet mahallinde bulunuyoruz. 3. Havalimanının iş makineleri bir köyün mera alanlarını, tarlalarını, ağaçlarını yok ediyor. Yeniköy öldürülüyor.

Buraya geldik çünkü bu cinayeti yerinde görün istedik. Hükümetin, bakanların, cumhurbaşkanının her fırsatta “Büyük Türkiye” için diye bahsettiği, onlara göre mega bize göre katil olan bu projelerin yaşamlarımıza vereceği zararı bıkmadan anlatacağız. Ve bu projeleri durduracağız.

15

Bu mega projelerle ilgili halka anlatılan her şey yalan. Bir ulaşım projesi olarak pazarlanan 3. Havalimanı, aslında İstanbul’un kuzeyinde inşaat sektörü için bir cazibe merkezi yaratma girişimi ve 3. Köprü ve Kanal İstanbul ile birlikte bir paket. Bölgede toplu arazi alımları ve aracılar vasıtasıyla spekülasyon faaliyetleri şimdiden tırmanmış durumda.

İstanbul’u nefessiz ve susuz bırakarak yaşanmaz hale getirecek olan katil mega projeler, sadece İstanbul’da değil, tüm bölgede felakete yol açacak. Megakent İstanbul, etkileri giderek hissedilen küresel ısınma ve beraberinde gelen kuraklık tehlikesinin etkisi altındayken, İstanbul’un iklimini değiştirmeye aday 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul gibi mega projelerle birlikte İstanbul’da sıcaklık 2050’ye kadar aşamalı olarak 3 derece artacak.

Kuzey Ormanları’nı kemiren 3. Havalimanı da dahil tüm mega projeler, Marmara Bölgesi’ndeki su toplama havzalarının betonlaşmasına ve yağışların kanalizasyon ile denize karışmasına hız verecek, kuraklık ve susuzluğu arttıracak ve hızlandıracak. 3. Havalimanı işletmesinden kaynaklanacak kurşun, bakır ve çinko gibi kirleticiler Terkos Gölü’nü ağır metallerle kirlenmiş bir göl haline getirecek. Kanal İstanbul gerçekleşirse İstanbul’da kullanılan suyun yüzde 6.7’sini karşılayan Sazlıdere Havzası ortadan kalkacak. Avrupa Yakası’nda yapılmak istenen 4 ayrı yeni kent projesiyle Silivri’den, Bekirli’ye kadar olan tüm yeraltı su kaynakları tehlike altına girecek.

16

 

Bu bir felaket senaryosu değil: Beton kafalı yöneticilerin kalkınma masalıyla halka sunduğu rant projelerinin sonuçları. 3- 5 şirkete İstanbul’un Kuzey Ormanları’nı, köylerini armağan ettiler. Sadece Kuzey Ormanları değil bütün İstanbul bu gözü dönmüş rantçıların tehdidi altında.

Şu an içinde bulunduğumuz Yeniköy’ün %30’una el koydular. Köyün tarım alanları, mera alanları 3. havalimanın betonlarıyla örtülecek, tepeliklerindeki topraklar havalimanı arazisi içinde kalan göletlere dolgu malzemesi yapılacak.

Bu nedenle 7 Haziran seçimlerine günler kala buradan, katil mega projelerin yok etmeye başladığı Yeniköy’den 12sesleniyoruz. Bizlere yalanlar anlatıp, sonra gelip oy istemeyin. Bu köyleri, ormanları, hayvanları, İstanbul’u sizin rant projelerinize teslim etmeyeceğiz. Tam iki yıl önce Garipçe köyünde İstanbul’un fethini kutlayıp, İstanbul’u yok edecek 3. Köprünün temelinin atıldığı günde, o gün bu projelerin yaratacağı felaketi görmeyip karşı çıkmayanları da aramıza alıp sesleniyoruz. Artık daha örgütlüyüz. Her yerdeyiz. Milyonlarca ağacıyla Kuzey Ormanları hala burada. Toprak, güneş, rüzgar, kuşlar, arılar hala burada. Kuzey köylüleri burada. İstanbul’un yaşam savunucuları burada… Siz defolup gittiğinizde buralar yeniden eskisi gibi olacak. Tam iki yıl önce Gezi Parkı’nda başlayan isyanın ayak seslerinin duyulduğu bu günde, İstanbul için bir işaret fişeği çakıyoruz. Katil mega projelerinize karşı bütün İstanbul’da başlatacağımız kampanyamızla yalanlarınızı bir bir anlatacağız. Kuzey ormanlarını, İstanbul’u ve yaşamı savunmaya devam edeceğiz.

29 Mayıs 2015 Yeniköy / Kuzey Ormanları

          Kuzey Ormanları Savunması & İstanbul Kent Savunması