(Caldagi.com – 4 Haziran 2015)

2 Haziran’da Çaldağı’ndaki maden için yapılan keşif günü pek çok açıdan anlamlı ve renkli görüntülere de sahne oldu. Yapılacak keşif öncesi maden sahası girişi önünde toplanan sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendika, dernek ve siyasi parti temsilcileri ile köylü yurttaşların katılımından oluşan kalabalık halk topluluğu, Çaldağı’ndaki madeni kesinlikle istemediklerini ve ne pahasına olursa olsun bu madene halk olarak asla izin vermeyeceklerini haykırdılar.

Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendika, dernek ve siyasi parti temsilcileri ve bazı milletvekilleri ile milletvekili adaylarının da katılım gösterdiği Çaldağı’ndaki keşif için jandarma tarafından yoğun güvenlik önlemlerinin de alındığı gözlendi.

cal4

TURÇEP yürütme kurulu ve bileşeni olan sivil toplum örgütleri arasında yer alan bazı meslek odaları, dernek ve sendika ile siyasi partilerden CHP ilçe örgütü, kadın ve gençlik kolları ile CHP Manisa milletvekili Hasan Ören ve Özgür Özer, CHP milletvekili adayı Tur Yıldız Biçer, MHP İlçe Örgütü ve kadın kolları ile Ülkü Ocakları, HDP ilçe örgütü ve Manisa milletvekili adayı Ali Alfatlı ve civar köylerden gelen köylü yurttaşların katılımıyla sayıları 300 dolayında olan kalabalık topluluk, önce maden sahası girişi önünde bir süre bekletildi. Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi’nin de ayrıca bir pankart açtığı dikkatleri çeken bir başka önemli ayrıntı olarak göze çarptı. Daha sonra keşif heyetinde yer alan bilirkişiler ve hakimin içeriye girmesinden sonra içeriye alınan halk topluluğu, köprüden maden sahasına ellerindeki döviz ve pankartları açarak, madenin kapatılmasını isteyerek çeşitli sloganlar atıp madeni protesto yürüyüşüne geçti.

“2. ÇED oyununu da bozacağız”

cal1

Protestocu kalabalık topluluk, “2. ÇED oyununu da bozacağız” ve Bilim; insanı ve yaşamı korur” yazılı pankartların önde yer aldığı, “Madene hayır, Çaldağı’ndaki maden kapatılsın, 2. ÇED oyununu da bozacağız, Çaldağı madene mezar olacak, Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Direne direne kazanacağız, Birleşe birleşe kazanacağız, Her yer Çaldağı her yer direniş” gibi sloganların atıldığı yürüyüş, daha sonra maden sahasına kadar araçlarla devam etti.  Yolun uzun olması ve yapılacak keşfi geciktirmemek için bir noktadan sonra beraberlerinde getirdikleri araçlara binen protestocu kalabalık, bu noktada yürüyüşünü tamamlayıp maden sahasına araçlarla girdi.

Bu ÇED raporu yanlış, maden iptal edilmeli

Turgutlu halkı ve TURÇEP lehine madene karşı dava açan çevre örgütleri, meslek odaları ve bilim çevrelerini temsilen Çaldağı’nda yapılan keşfe katılanlar arasında TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şube Başkanı Saadet Çağlın, Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi Başkanı Müjgan Şenay ile eski başkan İbrahim Demran, Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi temsilcisi Erhan İçöz, Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, Metalürji Mühendisleri Oda temsilcisi Cemalettin Küçük bilirkişiler ve hakime bilimsel açıklamalarla madenin çevre ve insan sağlığı açısından yaratacağı zararlarını, ÇED raporunun yanlış ve eksik olduğunu, bu madencilik projesinin mutlaka iptal edilmesi gerektiğini belirttiler.

cal

Madenin kapatılması ve ÇED raporunun reddedilmesi için halk adına açılan davanın avukatları arasında yer alan EGEÇEP avukatlarından Arif Ali Çangı, Berrin Esin Kaya ve Hande Atay ile TMMOB adına Ankara’dan katılan avukat Mehmet Horuş ile Turgutlulu avukat Gürcan Tak da Çaldağı’ndaki ÇED raporunun iptal edilerek maden işletmesinin kapatılması gerektiğini konunun hukuksal boyutları ile ifade ettiler.