(Birgün – 4 Haziran 2015)

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Direnişi’nden sonra söylediği “bundan sonra tüm projeler halka danışılarak yapılacak” sözlerinin arkasında durmadı. Dün görücüye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Hatları için tasarladığı vapurların sadece rengini koruyan tasarımının sosyal medya kullanıcıları tarafından bir hayli “zevksiz” bulunmasının ardından Change.org’ta bir imza kampanyası başlatıldı.

Yurttaşların sosyal paylaşım sitesi Twitter’da #vapurumugeriver etiketiyle tepkilerini dile getirmesinin ardından “İstanbul’da yaşayan insanlara sorulmadan getirilen yeni boğucu vapurlar kaldırılsın!” başlığıyla imza kampanyası başlatılan kampanyanın çağrı metninde şu ifadelere yere verildi:

“Bütün sahil şeridinin betonlaştığı, ranta açıldığı ve insanların boğazdan giderek uzaklaştırıldığı bu günlerde boğazın tek havasını alabildiğimiz vapur yolculukları, işten çıktığımızda metrobüs yerine en azından boğazın havasını alalım dediğimiz vapur yolculukları, Kadir Topbaş’ın sözde İstanbul halkına süprizi ile metrobüs yolculuklarından hiç farkı kalmayan bir hale bürünmüştür. Yık ve daha iyisini yap anlayışı İstanbul kültürünü neredeyse yok etmek üzeredir.

Gördüğünüz gibi vapur yolculuğunun geleneği olan yan balkonlar da yok. Sadece özel vapurları andıran soğuk bir terası var. Gökdelen ve plaza anlayışını vapurlarımızdan uzak tutsunlar.

Artık İstanbul hakkında verilecek kararları İstanbul halkına sormalarının vakti geldi. “

Kampanyaya katılmak için tıklayın!

armen