(Özer Akdemir / Evrensel – 5 Haziran 2015)

İzmir’in Karaburun ilçesinin Yaylaköyü’nün yanı başına kurulan 47 rüzgar enerji santralinin (RES) üretim lisansı yargı tarafından iptal etti. Mahkeme kararının ardından santraller durdu. Yaylaköylüler aylardır ilk kez gece kuşlarının, böceklerin ve rüzgarın sesini dinleyerek uykuya daldı.

“Temiz ve yenilenebilir enerji” kılıfı ardına gizlenen enerji şirketlerinden birisine Karaburun Yarımadası’nın  yüzde 61’ini (252 kilometrekare) RES kurma izni verildi. Üstelik bu kadar büyük bir alanda, halkın yaşam alanları ile iç içe geçmiş bu RES’ler için Çevrensel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna bile gerek görülmedi. Şirket 2005 tarihli “ÇED gerekli değildir kararına dayanarak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK)  üretim lisansı alarak 50 tribünü kısa sürede tamamladı. Şirketin kapasite artırım talebi de aynı “ÇED gerekli değildir” kararına dayanılarak kabul edildi ve 47 tribün için daha üretim lisansı verildi.

Yaşam alanları kısa sürede RES şirketleri tarafından parsellenen, RES’lerin zararlarını yaşamaya başlayan Karaburunlular, yarımadanın doğal, kültürel ve ekonomik yaşamı üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan ağır tahribata yol açan ve açacak olan bu hukuksuzluğa karşı yargıya başvurdu.

RES’lerle kuşatılan Yaylaköylüler, Karaburun Yarımadası 13 köy ve mahalle muhtarının üyesi olduğu Karaburun Çevre Kültür ve Turizm Birliği ve Karaburun Kent Konseyi bu üretim lisanslarına karşı yürütmenin durdurulması ve üretim lisansının iptali davası açtı. Geçtiğimiz haftalarda Ankara Bölge İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Önceki günlerde Ankara 8. İdare Mahkemesi de Yaylaköyü’nün yanı başına kurulan 47 RES’in üretim lisanslarını iptal etti. Mahkeme oy birliği ile aldığı kararında izin verilen 47 RES’in yerinin ÇED dosyasındaki koordinatlarından farklı yerlerde gösterildiği ve EPDK’nin buna rağmen onay verdiğine dikkat çekti.

MÜCADELEYE DEVAM

Karaburun Kent Konseyi kararın doğayı ve yaşam alanlarını korumak için birlikte verilen mücadelenin bir sonucu olduğunu dile getirdi. Kent Konseyi açıklamasında şöyle dedi; “Yarımada yaşayanları olarak yarımadayı tüm güzelliklerini görmezden gelip sadece bir enerji üretim alanına dönüştürme sorumsuzluğuna karşı yılan kartalı, ada doğanı, ada martısı, yarasaları tüm kuşlarıyla, bal arıları kıl keçileri, zeytinleri, yabani orkidesiyle birlikte mücadeleye devam edeceğiz.”