(Nurcan Gökdemir – Birgün – 8 Haziran 2015)

Ordu’nun Fatsa ilçesindeki siyanürle altın ayrıştırma işlemi için oluşturulan havuzlara malzeme taşıyan onlarca ton ağırlığındaki TIR’lar yol üstündeki evleri temelinden sarsıp çatlatıyor.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde İngiliz Stratex International şirketi ile Bahar Madencilik ortaklığının 100 dönümlük ormanı tahrip eden siyanürle altın ayrıştırma çalışmaları köylülerin tüm direnişine karşın sürüyor. Yaşam alanlarının tahribi, doğanın katledilmesi tehdidinin yanı sıra bu kez de şantiyeye malzeme taşıyan onlarca ton ağırlığındaki TIR’ların geçtiği köy yollarının çevresindeki evler temellerinden sarsılmaya, çatlamaya başladı.

ev1

Siyanürle altın ayrıştırma çalışmalarına yol üstüne çadırı kurarak direnen ve bu direnişleri 230’uncu güne yaklaşan köylüler, bu kez de evlerinin yıkılması tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Dar köy yollarından çevrelerindeki ağaçları tahrip ederek geçen ve onlarca ton ağırlığında yük taşıyan TIR’ların yarattığı sarsıntıdan temelleri sarsılan evlerde derin çatlaklar oluşmaya başladı. Köylüler bu çatlakları yüzeysel sıvalarla kapatmaya çalışırken, bazı evlere de destek kolonları konuldu. ‘’Kanserden ölmek istemiyorum. Andır kalsın siyanürünüz’ yazan iki tabutun yerleştirildiği direniş çadırında bekleyen köylüler, evlerdeki çatlaklardan duydukları endişeleri getirdiler ancak mücadeleden vazgeçmeyeceklerini de söylediler.

EVLERDE ÇATLAMALAR OLUYOR
Fatsa ve Ünye Doğa Koruma Platformu Sözcüsü Cevat Atar, siyanürle altın ayrıştırmanın yarattığı kirlilik sonucu bölgedeki 16 köyün yaşanamaz hale geleceğini ve köylülerin göç etmek zorunda kalacaklarını söyledi. Atar, evlerin çatlamaya başlaması üzerine şikayetlerini ilettikleri şirketten yetkililerin gelerek inceleme yaptıklarını söyledi. Atar, ‘’Bize ‘siz evleri yaparken yeterince demir kullanmamışsınız, temel kazmamışsınız’ dediler. Bu evler yüzlerce yıldır böyle yapılır’’ dedi.

ARALIKSIZ ÇALIŞMA
Bu arada Ekim ayında kurulan şantiyede başlayan siyanür havuzları ve kuyularını kurma çalışmaları aralıksız sürüyor. Fındık bahçesini satmayan bir köylünün şantiyenin ortasında bir ada gibi kalan küçücük fındık bahçesi dışında 100 dönümü aşkın alanda dev havuzlar açıldı.