(Yusuf Yavuz / Evrensel – 10 Haziran 2015)

Çanakkale’nin Biga ilçesinde İÇDAŞ AŞ tarafından kurulan termik santral ve buna bağlı tesislerin ormanlık alana ve antik eserlere zarar vereceği iddiasıyla yargıya yoluna başvuran Kenan Taş’a “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlamasıyla şirket tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan Kenan Taş, bölgede termik santral işleten İÇDAŞ şirketinin çalışmalarında kimi usulsüzlükler bulunduğu gerekçesiyle yargıya başvurdu. Ancak bölgedeki ormanların ve tarihi kalıntıların şirketin çalışmalarından olumsuz etkilendiğini savunan Taş’ın bu girişimi ilgili şirketin tepkisini çekmekte gecikmedi. İÇDAŞ şirketi, Taş hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, iftira ve çalışma hürriyetini ihlal ve Türk Ticaret Kanunu’na muhalefet” suçlamalarıyla şikayette bulundu.

MAHKEME, ‘ANAYASAL HAK KULLANIMI’ DEDİ

Şirketin suç duyurusunu değerlendiren Biga Cumhuriyet Başsavcılığı, kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Karara yapılan itiraz ise Çanakkale Sulh Ceza Hakimliği’nce reddedildi. Mahkemenin ret kararında, şüpheli Kenan Taş’ın şikayete konu eyleminin Anayasal hak kullanımı çerçevesinde olduğunun altı çizilerek, şüphelinin isnat edilen suçları işlediğine dair soyut iddialar dışında yeterli delil bulunmadığı kaydedildi.

GÖZDAĞI VERMEYE ÇALIŞIYORLAR

Kenan Taş, “Bölgede bulunan Parion antik kentinde kurulan termik santral için önce ‘burası antik kent’ diye rapor verildi ancak adı geçen şirket kazılara sponsor olunca termik santrale izin çıktı. Bölgede yaşayan bir yurttaş olarak ormanların ve antik eserlerin talan edilmesine karşı hukuki yollara başvurduğum için hakkımda örgüt kurma suçlamasıyla şikayette bulundular. İÇDAŞ şirketi, çevreye duyarlılığı olan, hukuksuzluklara ve haksızlıklara itiraz eden birçok kişi hakkında ‘Bunlar şirketimizi yalanla montajla karalıyorlar’ diyerek çete ve örgüt suçlamasıyla şikayetlerde bulunmuştur. Savcılık, şirket hakkında idari makamlara şikayet ve mahkemelerde davalar açmamdan ibaret olan fiillerimin suç teşkil etmediğine hükmederek takipsizlik kararı vermiştir söz konusu şirketin takipsizlik kararına yapmış olduğu itiraz da haksız bulunarak reddedilmiştir” diye konuştu.  İlgili şirkete manevi tazminat davası açacağını dile getiren Taş, “Şirketin benzer gerekçelerle haklarında suç duyurusunda bulunduğu ancak yine takipsizlikle sonuçlanan başka 5-6 kişi daha var. Hukuku kullanarak usulsüzlüklere karşı tepki gösteren insanlara gözdağı vermeye çalışıyorlar” dedi.