(İleri Haber – 12 Haziran 2015)

3. Havalimanı inşaatında AKP’li şirketler, eski ANAP lideri Mesut Yılmaz’ın çocuklarının şirketiyle çalışıyor. Milyarlarca Euro’luk ranttan, Yılmaz’ın çocuklarına da pay düşüyor.

Türkiye 7 Haziran sonrasında koalisyon ihtimallerini tartışırken, 3. Havalimanı’nda ilginç bir “koalisyon” olduğu öğrenildi. Havalimanının yaklaşık 1 milyar Euro’luk hafriyat ihalesini alanlar arasında eski Anavatan Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz’ın oğullarının şirketinin de yer aldığı öğrenildi.

Hürriyet’ten Sefer Levent’in bugünkü yazısına göre, eski ANAP liderinin oğulları Emir Hasan ile Mehmet Yavuz Yılmaz sahip oldukları CFS ve ortak oldukları Efe Logistic Group şirketleriyle hafriyat işine girdi.

7 bin 650 hektarlık alanda göletler doldurulup yüksek tepeler traşlanıyor, ağaçlar kesiliyor. Bir doğa katliamı olan projede yaklaşık 100 milyon Euro’luk pay aldıkları tahmin edilen Yılmaz kardeşler, havalimanı ihalesinin asıl sahibi AKP’li şirketlerin bir anlamda taşeronu olarak pastadan pay alıyor.
3 Mayıs 2013’te yapılan havalimanı ihalesi, 22 milyar 152 milyon Euro’yla Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon (CMLKK) Ortak Girişim Grubu almıştı.
Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm AKP’lilerin çocukları gibi eski ANAP lideri Mesut Yılmaz’ın çocuklarının da kamu ihaleleriyle servetlerine servet kattıkları, bu alanda birbirleriyle “koalisyon” da yaptıkları görülüyor.