(Birgün – 13 Haziran 2015)

Şavşat’ta Kalker Ocağı’nın kapasite artırım talebine Olumlu yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Afete Maruz Bölge ilan edilen alanı yoksaydı

Artvin ili Şavşat İlçesi Küplüce Köyü sınırları içinde kurulması planlanan Küplüce Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesinin kapasite artışı yapmak istemesine karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme pazartesi günü saat 14.30’da Küplüce Köyü’nde keşif yapalacak. Avukat Halis Yıldırım’ın belirttiğine göre Bakanlık tarafından ‘Olumlu’ kararı verilen projenin Çevresel Etki Değerlendirme raporunda birçok eksiklik var. Şavşat’ta ve havzada yapılması planlanan hiçbir Hidroelektrik Santral projesi ve Küplüce’de yapılması planlanan şalt sahası ile yerleşim yerleri dikkate alınmadı.

Ayrıca projenin konumlandığı alan Bakanlar Kurulu’nun 1991’deki kararıyla afete maruz bölge ilan edilen ve 2010’da konut nakli kararı için hak sahipliği kararları verilen bölgeye çok yakın. Buna rağmen projenin ÇED raporunda Afete Maruz Bölge ilan edilen alan dikkate alınmadı. Yıldırım, “Halkın kendi uğraşlarıyla geliştirilmeye çalışılan tarım ve hayvancılık ödenek yokluğu gibi sebeplerle sürekli olarak ertelenirken bölge kalker ocağı ve HES projeleriyle şirketlerin rantına açılmakta ve halk sağlığı hiçe sayılmaktadır” dedi.