(NTV – 15 Haziran 2015)

Ordu’nun İkizce İlçesi’nde gemi kaptanlığından emekli 2 çocuk babası 60 yaşındaki Hayati Çalık, daha önce mısır, buğday ve çeltik depolanan serenderi kütüphaneye çevirdi.

Ordu’nun İkizce İlçesi’nde yaşayan emekli gemi kaptanı Hayati Çalık, sahibi olduğu serenderi kütüphane haline getirdi. Yaklaşık 5 bin kitabın bulunduğu kütüphaneye ‘Kültür Ambarı’ adını veren Hayati Çalık, projesinin tanıtımı için etkinlik düzenledi.

Kütüphaneye gelenlere köy kahvaltısı da ikram eden Hayati Çalık, “Okumayı çok seviyorum. Okumak bende babamdan kalma bir alışkanlık. Şu anda bulunduğumuz alan eskiden pirinç tarlasıydı. İçinde bulunduğumuz serender ise çeltik ve mısırları koyduğumuz bir ambardı. Şu an mısır, çeltik yok. Üretim durunca ambarı değerlendirmek istedim. Bunu da kitapla, kültürle sürdürmek istedim. Kendi kitaplarımız vardı, eşimiz dostumuzun bağışları oldu. Sosyal paylaşım sitelerinden de bizi takip edenler de kitaplar gönderdiler. Halen daha kitaplar geliyor” dedi.

emekli-kaptan-hububat-serenderini-kultur-ambari-yapti-2119-dhaphoto1,tySr6SnBF0WBUWMST7lkeg

Serenderi kütüphaneye çevirmeye 1 yıl önce başladığını ve tamamında kendi emeğinin olduğunu ifade eden Çalık, “Ambarda yaklaşık 5 bin kitabımız var. Ambarımız kitapla doldu gibi, yan tarafta okuma odamız bulunuyor, kitapların bir kısmını da o tarafa kaydırdık. İkinci bir kültür ambarı oluşturmak istiyorum” diye konuştu.

Toplumda okuma alışkanlığının yok denecek kadar az olduğunu belirten ve gençlere bol bol okumalarını tavsiye den Çalık, “Kültür ambarımıza öğrenciler dışında pek ilgi olduğunu söyleyemem. Ama böyle olmasın istiyoruz, kitabı insanların ayağına getirdik, okusunlar, okumalarını istiyorum. Okuyarak öğreneceğiz ve doğruyu göreceğiz. Bir fikrimiz olması için okumalıyız. Okursak kimse bizi yönlendiremez, kendi kararlarımızı kendimiz verebiliriz. Burası bir halk kütüphanesidir ve burada bilim sanat, aile, sağlık, ekonomi, siyasi, dini, edebiyat-araştırma, yerli ve yabancı romanlar olmak üzere aklınıza gelebilecek bütün kitaplar ve öğrencilerin istifade edebileceği kaynak kitapları var” diye konuştu.

emekli-kaptan-hububat-serenderini-kultur-ambari-yapti-2119-dhaphoto4,iRNn6_wkTUu1GEJOWckDCA

Kitapların okunduktan sonra getirilebildiğini ifade eden Hayati Çalık, şöyle devam etti:

“Bilgisayar kayıtlarını oluşturuyoruz, isimlerini yazıyorlar, burası sürekli açık. Okuduktan sonra tekrar getiriyorlar. Gençlerin öğrenmek için okuması lazım, bugün gençler internet ortamında bilgiyi oradan almak istiyorlar. Ancak kitabın kokusunu alarak o bilgiyi almak farklı bir şey.”