(Rıfat Doğan / İleri – 18 Haziran 2015)

Söğütlüçeşme-Pendik arası tüm hatların yenilenmesi projesi nedeniyle 2013 yılında ara verilen tren seferlerinin bu yıl 16 Haziran’da başlaması planlanıyordu ancak bu gerçekleşmedi. Haydarpaşa Dayanışması üyeleri bugün bir eylem yaparak garın kullanıma açılmamasını protesto etti.

Haydarpaşa Dayanışması bileşenleri tarihi garın yeniden açılması için verilen tarihin geçmesini ve garın kullanıma açılmamasını dün protesto etti. Haydarpaşa Dayanışması bileşenleri Kadıköy’deki Haydarpaşa Garı’na gelerek “Sayın yolcularımız. Söğütlüçeşme-Pendik arası tüm hatların ve istasyonların yenilenmesi projesi nedeniyle inşaat çalışmaları başlayacağından 19.06.2013 itibariyle (2 Yıl) Haydarpaşa-Pendik arası banliyö işletmeciliği durdurulmuştur” yazılı afişi açarak “Nerede trenler hani” yazılı dövizleri taşıdı.

haydarpasa-1

Grup adına basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu tren hattının Marmaray inşaatı sebebiyle kapatıldığını anımsatarak dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın 16 Haziran 2015’te inşaatın tamamlanacağı sözü vermesine dikkat çekti.

Geçen 2 yıl içinde Gebze- Haydarpaşa ile Sirkeci-Halkalı yolları arasında ray sökümü dışında herhangi bir işlem yapılmadığının altını çizen Muhcu “Yağma ve talan politikalarını savunan anlayış devam ettiği sürece trenlerin yeniden seferlere başlaması hayal gibidir” dedi. Muhcu “Marmaray projesinin ‘rant’ aracı haline dönüştürülmesi, adrese teslim ihale ve usulsüzlükler, denetimsizlik ve işlerin niteliksiz yapılması, yüksek maliyetler nedeniyle kamunun zarara uğratılmasına ilave olarak yurttaşların ulaşım ve kuma hizmetlerine erişim hakkının engellenmesi suretiyle açıkça suç işlemişlerdir” ifadelerini kullandı.

11011992_935688199823256_7451036221853699759_n

Muhçu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ben yaptım oldu” mantığı ile hareket eden İktidar anlayışı sayesinde; yurttaşların ulaşım ve kamu hizmetlerine erişim hakkı engellenmiştir. Bu nedenle yılda Ana hat trenlerinden 7 milyon, Banliyö trenlerinden ise 29 milyon yolcu olmak üzere 1 yılda 36 milyon yolcu trenlerden yararlanamamıştır. Bugüne kadar yaklaşık 100 milyon yolcu trenlerden mahrum bırakılmıştır. Bundan dolayı milyonlarca insan ulaşım güçlüğü içinde yaşamını idame ettirmeye çalışmaktadır.

AKP iktidarı açıkça suç işlemiştir…

Pek çok konuda olduğu gibi iktidar, kamusal sorumluluklarını ve verilen sözleri yerine getirmediği gib; alınan karar ve yapılan uygulamalarda hukuku ve yasaları geçersiz kılmıştır.

Toplum “yağma ve diktatörlük” politikalarını reddetmiştir…

“Gezi Direnişi” ışığında 7 Haziran seçimlerinde bütün kamusal varlıkları, tarih ve doğa değerlerini, kentlerimizi, yaşam değerlerimizi ve Haydarpaşa’yı savunmak için duyarlı toplum kesimleri Yağma Diktatörlüğüne “dur” demiştir. Aynı politikalar ambalajlayıp yeniden yürürlüğe koyanlar halkın çok daha büyük tepkisiyle karşılaşacaklardır.

Artık yeni bir süreç, yeni bir umudun kapısı açılmıştır. Bütün toplumsal muhalefet çevreleri halkın işaret ettiği bu yolda yürümek tarihsel sorumluluğunu üstlenmişlerdir.

Bizler Haydarpaşa Dayanışması dayanışmacıları olarak, sürecin takipçisi olacağız. Trenlerimizi Ulaşım yapılarının simgesi Haydarpaşa Garı’nda beklemeye devam edeceğiz. Unutmayın; Trenleri ranta alet edenleri ve sözünü yerine getirmeyeni tren çarpar…”

Açıklamanın ardından çok sayıda yurttaş şarkılar eşliğinde tarihi gara girerek gelmeyen trenleri bekledi.